ТЕНЗИЈЕ ЈОШ УВЕК ТРАЈУ: Макрон љут због подморница - не одговара на позиве аустралијског премијера
Канбера је најавила набавку најмање осам подморница на нуклеарни погон од Американаца или Британац
Премијер Аустралије Скот Морисон је на заседању Генералне скупштине УН признао да је настојао у више наврата да контактира са француским председником Емануелом Макроном, али да у томе није успео.
Макрон, љут због аустралијског одбијања да купи наручене подморнице од Париза, једноставно, не одговара на његове позиве.
Најбржи пут до НОВОГ ТЕЛЕФОНА? Ево одговора, а уз то можеш сјајно да се забавиш
НОВИ ГОСПОДАРИ АВГАНИСТАНА У ВЕЛИКОМ ПРОБЛЕМУ: Талибани изгубили 85 бораца за недељу дана, ко их то сада убија?!
АМЕРИКА ПЛАНИРА ДА РУСИЈИ ЗАБРАНИ ПРИСТУП АТЛАНТИКУ: Улажу милионе у војну базу Кеблавик, имају нову СТРАТЕГИЈУ
– Још нисмо добили прилику да се чујемо. Бићемо стрпљиви – рекао је Морисон.
Први министар Аустралије је такође додао да је раскид уговора о куповини 12 подморница од Француске био тешка одлука и рекао да разуме очито разочарање Француске, али је и бранио аустралијске интересе.
Паралелно, Канбера је најавила набавку најмање осам подморница на нуклеарни погон од Американаца или Британаца. Ова аквизиција обавиће се после дугих месеци тајног преговарања, што је нарочито наљутило Париз.
Пре само три месеца, Скот Морисон је био гост Емануела Макрона у Јелисејској палати, где су у пријатељској атмосфери разговарали и о подморницама. Том приликом Макрон је уверавао високог госта у пун ангажман Француске да до краја испуни уговор. Морисон се захвалио Макрону и за подршку Француске у, како је рекао, тешким временима у Индопацифику.
Због тога, између Париза и Канбере нема знакова отопљавања који су могли да се виде у односима с Вашингтоном. Француска и не помиње враћање свог амбасадора у Аустралију, а Макрон неће да разговара с Морисоном, као што је то урадио с Бајденом.
– Мислим да ће бити потребно више времена да се реше ова питања, него она која су решена између САД и Француске – признао је Морисон.
У међувремену, бивши аустралијски премијер, преко страница “Монда” је поручио да Аустралија, можда има важне стратешке или техничке разлоге да промени мишљење, али да ниједан разлог не може да оправда начин на који се понела према Француској.