ТЕШКА ПОШАСТ НАПАЛА АУСТРАЛИЈУ: У току је инвазија, ускачу у кревете и гризу људе! (ВИДЕО)
Људи су забринути
Аустралија се бори с најездом мишева. Савезна држава Нови Јужни Велс већ се осам месеци суочава са правом пошасти јер мишеви уништавају усеве, једу ускладиштену храну, улазе у зграде у руралним местима. Њихов број од марта се удвостручио, а све више мишева примећено је и у Сиднеју и околини. Обилна киша створила је услове за успешну жетву, која је привукла милионе глодара.
Прилика која се не пропушта! ГРЧКИ ХОТЕЛИ од 525€: Extra понуда за целу породицу
ХАМАС ОБЈАВИО ТАЧАН БРОЈ И ИМЕНА: Израел напумпао цифре? Ове команданте је изгубио палестински покрет
"Надамо се да ће трајати 200 година" Кинези залудели свет изградњом реплике НАЈПОЗНАТИЈЕГ БРОДА (ФОТО/ВИДЕО)
Стручњаци упозоравају како би, ако се нешто не предузме, најезда могла потрајати две године, преноси Дневник.хр. Локална влада најавила је 50 милиона аустралијских долара помоћи, али је потпредседник удружења пољопривредника Новог Јужног Велса Гзавијер Мартин истиче да немају времена за чекање.
- Пакет помоћи је непрактичан и требаће још недеље да се новац исплати, што не помаже пољопривредницима којима је помоћ потребна одмах. Након више од осам месеци борбе с најездом, фармери још нису добили конкретну помоћ - казао је Мартин.
Савезна влада осигурала је пет хиљада литара бромадиолона, изузетно смртоносног отрова за глодаре, што би требало бити довољно за третирање 95 тона житарица, али се чека одобрење федералних власти. Пољопривредници су с друге стране забринути због учинка који би отров могао имати на псе, свиње и остале животиње.
- Људи су ноге кревета ставили у канте и посуде с водом, но мишеви су их успели заобићи помоћу застора на прозорима, с којих скачу на кревете и гризу оне који у њима спавају -рекао је Гзавијер Мартин.
Пољопривредници кажу да је најједноставнији и најсигурнији начин на који влада може помоћи пољопривредницима пружање поврата до 25.000 америчких долара по пољопривредном предузећу како би покрили 50 посто трошкова цинкфосфидних мамаца. Страхује се како би штета на крају могла да износи више од милијарду аустралијских долара.