ТИХИ ХЕРОЈ КОЈИ ЈЕ СПАСАО СВЕТ! Човек који је рекао "не" нуклеарном рату
У октобру 1962. године, на врхунцу Кубанске кризе, америчка морнарица приметила је совјетску подморницу у Карибима
Крајем октобра 1962. године свет је био на рубу пропасти. Василиј Александрович Аркипов човек је који је то успео да спречи, али о овом тихом хероју мало се зна.
КАД ОВАКО ГОРИ ДРВО, ШТА ТЕК МОЖЕ ДА УРАДИ ЉУДСКОМ МЕСУ? Азери не би смели да користе ово оружје (ВИДЕО)
ШТА СЕ КРИЈЕ ИЗА ТОГА? ТАЈНИ КОД ИЛИ ГАФ? Мистериозна Бајденова порука коју нико не разуме (ВИДЕО)
СВЕТ ПОСМАТРА НАЈВАЖНИЈЕ АМЕРИЧКЕ ИЗБОРЕ! ТРАМП ИЛИ БАЈДЕН? Последице референдума осетиће се на сваком кутку планете
У октобру 1962. године, на врхунцу Кубанске кризе, америчка морнарица приметила је совјетску подморницу у Карибима. Група од једанаест америчких разарача и носач авиона "USS Рандолф" напала је совјетску подморницу и испалила серију сигналних дубинских бомби ка њој.
Оно што Американци тада нису знали је да је та подморница наоружана нуклеарним торпедом Б-59 и да се командант који руководи њом пита да ли да је испали.
Тај руски командант зове се Валентин Савитски. И одлучио је да испали торпедо. Москва није имала комуникацију са овом подморницом данима. У близини било је 11 америчких бродова, сваки потенцијална мета. Нуклеарни торпедо који је носила совјетска подморница имала је снагу бомбе коју су Американци бацили 17 година раније на Хирошиму.
Температура у подморници попела се на скоро 50 степени. Систем за прераду вазадуха подморнице која је рађена да плови хладним водама био је у квару, а израњање на површину није било опција. Вадим Орлов, обавештајни официр који је био у подморници, сећа се једног изузетно јаког удара.
- Американци су нас ударили нечим јачим од гранате. Помислили смо то је то. Тада је Савитски викнуо: Можда је рат већ почео горе! Гађаћемо их сад! Ми ћемо умрети, али ћемо и њих потопити. Нећемо бити срамота наше флоте!" - записао је Орлов касније.
Наредио је да се нуклеарни торпедо од десет килотона припреми за испаљивање. Нема сумње да би стигао исти одговор са друге стане. Свет је био на ивици катастрофе чије размере заправо нико није могао у потпуности ни да сагледа.
Али то се није догодило. И то захваљујући Василију Александровичу Аркипову.
За лансирање торпеда била је потребна сагласност сва три официра - команданта подморнице Савитског, политичког комесара Ивана Семјоновича Масленикова и другог капетана Аркихпова. Савитски и Иван Семонович Маслеников били су за, али је "не" Василија Аркипова значило и "не" нуклеарном рату.
Руска посада није знала шта се дешава изнад њих. Заронили су пре него што је криза почела. Њихово оригинално наређење било је да иду директно на Кубу, али онда, без објашњења, наређено им је да стану и чекају у Карибима. Како нису имали контакт са светом, веровали да је горе на површини светски светки рат увелико почео.
Ипак, Архкипоров је и у таквом тренутку остао прибран. Успео је чак и да убеди Савитског да изда наређење о изроњавању и сачека упутства из Москве о даљим корацима. Званични совјетски докумнети и даље носе ознаку тајности, али руски репортер и писац Александер Мозговои и сведочење обавештајног официра Орлова сугеришу да је Аркипов убеђивао Савитског да брод није у опасности.
Руска подморница на крају је испловила на површину и вратила се ка Русији.
Шта је тачно рекао Савитском, никада нећемо сазнати. Али Томас Блантон, бивши директор невладиног Националног безбедносног архива, тврди да шта год да је рекао "момак по имену Василиј Аркипов спасио је свет".