ТРАМП АМИНОВАО: Американци улазе у дијалог о Косову?!
На све су спремни
Осим евопске "тројке", Француске, Немацке и Холандије, која би да се укључи у финиш дијалога Београда и Пристине и САД чека погодан моменат да би у овај процес укључила свог човека који би био задужен за разговоре на највишем нивоу.
Прочитајте и:
Заступљеност америчког представника највероватније би била на нивоу саветника. Да би до тога дошло САД теже да представе како посредница ЕУ Федерика Могерини нема задовољавајуће резултате иза себе у овом процесу.
- Због тога није искључено да је ветар који је усковитлао расправу унутар ЕУ око транспарентности дијалога и његове спорости стигао са друге стране океана - напомињу Вечерње новости.
Српска листа упозорава: Нападима на КиМ покушавају да застраше Србе
Амерички представник не би словио за званичног посредника, јер је за промену формата потребна сагласност двеју страна, па би Београд могао да затражи укључивање и руског представника ако би САД отворено промовисале свог.
Крајем прошле године председник Александар Вучић добио потврду руског председника Владимира Путина да је руска страна спремна да се укључи у дијалог уколико буде покушаја да се он прошири тако што би се у њега укључиле САД.
"ТРОЈКА" хоће да наметне решење за Косово: Француска, Немачка и Холандија имају СВОЈ ПЛАН
- Због тога је сада у игри опција да америчка заступљеност буде на нивоу саветника - наводи лист.
- Американци никада нису били далеко од дијалога. Раније су високе дипломате из САД одржавале састанке у америчкој амбасади у Бриселу са појединим учесницима тог процеса, али су схватили да им та врста "популарности" не иде у корист па се сада то одвија доста дискрентније - рекао је добро обавештени извор из бриселске администрације.
Он је додао и да би се "по правилу високи представник америчке администрације увек нашао у Бриселу када се водио дијалог на високом нивоу".
Високи званичници ЕУ оправдавају НАСИЉЕ АЛБАНАЦА: Спрема се нови погром Срба на Косову
Сарадник Института за европске студије Стеван Гајић каже да се жеља Америке да буде укључена у дијалог очитава из два извештаја - Атлантског савета САД из августа 2017, као и из документа Ист-Вест института из маја ове године:
- Не верујем да Трамп када се пробуди ујутру размишља о статусу Косова, али многе европске земље су повезане са америчким структурама још из деведесетих година, које би желеле да се косовско питање на брзину затвори.
Гајић сматра да како поменута тројка, тако и САД, желе да што пре "дисуверенизују" Србију, јер ако би се повукла граница према Косову, у питање би се довео и остатак граница наше земље. А нервоза, расте јер страхују не толико од руског утицаја на Балкану, колико од растућег економског присуства Кине.
Сва ова позиционирања снага одвијају се паралелно са одбијањем Приштине да настави технички дијалог посвећен Заједници српских општина, а за шта Београд сумња да албанска страна има подршку ментора са Запада.
На питање када ће бити нова рунда разговора, Маја Концијанчич, портпаролка Могеринијеве, јуче је кратко пренела да "у овом тренутку нема новости" по том питању. Упркос свему, генерални секретар председника Србије Никола Селаковић, рекао је јуче да је важно да се дијалог настави.