Трамп уводи ВАНРЕДНО стање: Послаће војску да изврше кључан задатак
Изабрани председник Америке Доналд Трамп потврдио је данас да ће прогласити ванредно стање како би испунио своје предизборно обећање о масовним депортацијама миграната, који живе у САД без правне дозволе.
Трамп је одговорио на објаву Тома Фитона из организације "Јудициал Watch" на друштвеним мрежама, у којој је Фитон навео да постоје извештаји о томе да нова администрација планира такву декларацију и коришћење "војних ресурса" за депортацију миграната, пренео је АБЦ њуз.
"ТАЧНО!!!" написао је Трамп.
Током кампање Трамп је обећао да ће започети масовне депортације чим ступи на дужност.
"Првог дана покренућу највећи програм депортације у америчкој историји како бисмо се решили криминалаца", изјавио је на митингу у Медисон Сквер Гаредну у завршним данима председничке трке.
"Спасићу сваки град и свако место које је нападнуто и освојено, а ове зверске и крвожедне криминалце ћемо затворити, а затим их избацити из наше земље што је брже могуће".
Већ је именовао неколико заговорника оштријих мера у области имиграције на кључне позиције у кабинету. Гувернерка Јужне Дакоте, Кристи Ноем, изабрана је за секретара за унутрашњу безбедност, уз услов потврде Сената. Бивши вршилац дужности директора Америчке имиграционе и царинске службе (ИЦЕ), Том Хоман, именован је за "цара границе".
Хоман је раније говорио о својој визији масовних депортација, наводећи да би се оне прво фокусирале на протеривање криминалаца и особа које представљају претњу по националну безбедност. Није искључио могућност депортације читавих породица.
Током кампање, Трамп је обећао да ће мобилисати Националну гарду како би помогао у напорима за депортацију. Стручњаци су за АБЦ њуз изјавили да би такав потез означио суштинску промену у улози војске, која се обично не бави питањима домаћег спровођења закона.
Повремено је ишао и даље, сугеришући да би хиљаде војника из иностранства могле да буду пребачене на границу између САД и Мексика.
Процене указују на то да у САД живи око 11 милиона миграната без правног имиграционог статуса. Њихово уклањање могло би коштати милијарде долара годишње, према подацима Америчког савета за имиграцију.
Поред тога, масовне депортације могле би имати шири економски утицај кроз губитак пореских прихода и недостатак радне снаге.
Главна дописница АБЦ њуза за глобална питања, Марта Радац, недавно је извештавала из Калифорније о утицају који би Трампови планови о имиграцији и масовним депортацијама могли имати на америчку пољопривредну индустрију.
"Ако ми одузмете радну снагу, ви нећете јести. Ако одете у долину Сан Хоакин и почнете да радите оно што говорите, све је готово. Земља ће стати, буквално стати јер прехрамбени систем неће функционисати", рекао је Мануел Куња Јуниор, председник Лиге пољопривредника.