ТРКА ЗА ПРЕДСЕДНИКА САД: Колико је тежак пут до трона?
Избори за председника Америке одржавају се сваке четврте године, а да би стигли до места председника, кандидати морају проћи изузетно сложен процес изборне трке
Амерички председнички избори јесу дуг и сложен политички процес кроз који се на сваке четири године бира председник Сједињених Америчких Држава. Избори се одвијају у неколико фаза, условљених специфичностима америчког политичког система.
Изборни процес се није значајније мењао од настанка америчке државе до данас. Први председник САД је био Џорџ Вашингтон, у периоду од 1789. до 1797. године.
КОЛИКО ЈЕ БАЈДЕН ЛОШ ИЗБОР ЗА СРБИЈУ? Ако Џо победи, Америка заоштрава ставове према нама, жели НЕЗАВИСНО КОСОВО
ОВО ЈЕ ПРИСТАЛИЦАМА ОБЕЋАО ТРАМП: Стигао и да поткачи Бајдена! (ВИДЕО)
ДОНАЛД ТРАМП ОПТУЖУЈЕ РАДИКАЛНУ ЛЕВИЦУ: Бајден доводи грађане у опасност! (ВИДЕО)
Избори за председника Америке се одржавају сваке четири године на Дан избора, који се одржава првог уторка (после првог понедељка) у новембру. Председнички избори за 2020. годину биће одржани 3. новембра 2020. године.
Да би стигли до председничког места, кандидати морају да прођу дуг процес. По правилу, свака партија, укључујући и оне најзначајније (Демократску и Републиканску), бира једног кандидата који ће одмерити снаге са кандидатом других партија и потенцијалним независним кандидатима на општим изборима.
На пролеће или лето, више од годину дана од избора, кандидати најављују своју кандидатуру на место председника САД. Тада започиње и изборни процес, унутарстраначким изборима а затим на партијским конвенцијама свака партија бира кандидата за председничке изборе. Изабрани кандидат тада најављује и почетак трке за потпредседника.
Од септембра па све до октобра, започињу председничке дебате на којима учествују кандидати а за то време, траје и њихова званична кампања где они путују широм државе како би бирачима приближили своје ставове и програме. По тврдњама бројних стучњака, председничке дебате су од пресудног значаја у изборној трци јер често доминантнији кандидат и победник, постаје и председника Сједињених Америчких Држава. У последњих пет председничких трка је организовано по три председничке дебате и по једна дебата у којој учествују кандидати за потпредседника.
Првог уторка (након првог понедељка) у новембру, амерички држављани излазе на изборе на којима бирају делегате својих држава који ће на Електронском колеџу бирати председника САД. Електронски колеџ или Колегијум изборника, већ дуже време изазива бројне контроверзе. Бројни критичари тврде да је Колегијум изборника превазиђен и да спроводи недемократски систем јер у појединим савезним државама, где ниједан кандидат нема изразиту предност, даје несразмеран утицај на председника и потпредседника. Током времена, постојала је иницијатива да се Колегијум изборника преправи или да се замени директним избором али ниједан предлог иземене амандмана на Устав САД, никада није прошао у Конгресу. Дванаестим амандманом Устава САД је регулисано постојање и функционисање Колегијума.
Занимљиво је напоменути да до сада, изборна воља грађана никада није промењена у Колеџу. Укупно 538 електора, који сачињавају Електронски колеџ, окупљају се првог понедељка, након друге среде у децембру, када бирају председника и потпредседника САД. Ове године ће то бити 14. децембар. Да би кандидати били изабрани, потребно им је најмање 270 гласова електора. У случају да ниједан кандидат не освоји потребну већину, Представнички дом бира председника, а Сенат потпредседника.
Почетком јануара 2021. године, Конгрес ће пребројавати изборне гласове, а 6. јануара ће бити проглашен победник изборне трке. Већ 20. јануара ће уследити Дан инаугурације, када ће победник изборне трке и званично бити проглашен председником САД. Председник тада полаже свечану заклетву, када ће с десном руком на Библији изговорити традиционалне речи "Свечано се заклињем да ћу верно вршити дужност председника Сједињених Држава и да ћу најбоље што умем чувати, штитити и бранити Устав Сједињених Држава".
Да би неко уопште могао да се кандидује за та места, неопходно је да испуњава следеће услове: да је рођени држављанин САД, да има најмање 35 година живота и да има пријављено пребивалиште у Сједињеним Америчким Државама у последњих четрнаест година.
Такође, ниједно лице не може бити изабрано на положај председника више од два пута, и ниједно лице које је било на положају председника или вршило дужност председника више од две године, од рока на који је неко друго лице изабрано за председника, не може да буде изабрано на положај.
Председник је врховни командант војске и ратне морнарице Сједињених Држава, као и земаљске одбране у неколико држава, када буду позване у активну службу САД; он може захтевати мишљење старешина сваког управног ресора о сваком предмету који се односи на послове који спадају под његову надлежност; он има право на одлагање извршења казни и помиловање за кривична дела против Сједињених Држава, осим у случају импичмента. Председник у одређено време, прима за своје услуге надокнаду, која не сме бити ни увећана ни умањена у периоду на који је изабран, и у том периоду не сме имати ниједан други приход од стране Сједињених Држава, или било које стране.
Председник, потпредседник и други државни службеници Сједињених Држава могу бити уклоњени са положаја у случају импичмента (опозива) и осуде за издају, подмићивања или других тежих злочина и кривичних дела.
Ове године ће се за место председника у мандату од следеће четири године, борити актуелни председник САД, Доналд Трамп и кандидат Демократске странке, Џозеф Бајден.