"ПОГЛЕДАЈТЕ У ШТА СМО СЕ ПРЕТВОРИЛИ" Све већи очај Турака, људи се сливају у напуштене продавнице, пљуште критике Ердогана
Напоре за пружање помоћи у Турској и Сирији отежава "мноштво проблема", рекао је бивши стручњак за логистику британске војске.
Број погинулих у земљотресима који су ове недеље погодили Турску и Сирију је прешао 17.000, док бледе наде да ће се пронаћи пуно преживелих 72 сата од катастрофе, а фрустрацију повећава спора достава помоћи.
"ЗАВЛАДАЛА ЈЕ ТИШИНА, ОСЕЋА СЕ МИРИС ЛЕШЕВА..." Све је мање наде да у рушевинама након земљотреса у Турској има живих
СТРУЧЊАК ЗА ЗЕМЉОТРЕСЕ ТВРДИ: Под рушевинама 180.000 мртвих! Ово је ИСТОРИЈСКА катастрофа!
"ЧУЛИ СУ СЕ ГЛАСОВИ, А ОНДА ЈЕ НАСТАЛА ЗЛОКОБНА ТИШИНА" Страшно упозорење за Турску: Време истиче, шансе да има преживелих све су мање!
Многи људи у Турској и Сирији провели су трећу ноћ спавајући напољу или у аутомобилима на ниским зимским температурама. Некима су домови уништени, а неки су толико угрожени земљотресима да су се бојали да поново уђу у њих.
Широм дела јужне Турске људи су тражили привремено склониште и храну по хладном зимском времену и тескобно чекали покрај гомиле рушевина испод којих су још увек заробљени чланови њихових породица и пријатељи.
- Где је држава? Где су били два дана? Молимо их. Пустите нас, можемо их извући - рекла је Сабиха Алинак крај срушене зграде у граду Малатји под којом су заробљени њени млађи рођаци, преноси Index.hr.
Очај постаје све јачи у покрајини Хатај, најтеже погођеном подручју у земљотресној зони Турске. Гомиле људи се сливају у трговине које су напуштене након земљотреса.
- Гладни смо - рекао је један човек.
- Погледајте у шта смо се претворили. Наша хуманост је мртва - рекла је једна жена.
Један мушкарац који је лице заштитио шалом бесно је говорио о недостатку помоћи од стране турског вође Реџепа Тајипа Ердогана.
- Имам децу. Узимам само јогурте да они једу. Платио бих све, али они не отварају своје трговине - рекао је љутито један човек.
Напоре за пружање помоћи у Турској и Сирији отежава "мноштво проблема", рекао је бивши стручњак за логистику британске војске.
Генерал-мајор у пензији сер Тим Крос рекао је за Скај њуз: "Требају вам људи на терену који распоређују ресурсе, разумеју шта је потребно. Морате да очистите путеве како бисте ушли и изашли из ових подручја. Потребни су вам хеликоптери за подршку како бисте људе удаљили од опасног подручја. Дакле, постоји цели низ проблема који се овде догађају. Имате људе који су затрпани, али имате и преживеле. Тим преживелима треба дати склониште, воду, храну, санитарне услове, медицинску подршку, струју."