У КЉУЧНИМ ДРЖАВАМА ДОШЛО ДО ОБРТА! Да ли је атентат на Трампа преокренуо америчке изборе? Демократе се неће лако предати, али једно је извесно
Доналд Трамп, републикански кандидат за председника САД-а, тренутно води у предизборној трци за првог човека Америке пошто су најновије анкете показале да има већу подршку у односу на Џоа Бајдена, актуелног америчког председника у свих седам такозваних свинг или "колебљивих" америчких држава.
Након суботњег неуспешног атентата на Трампа, бивши лидер САД према последњим анкетама води испред Бајдена за два одсто, а аналитичари сматрају да предизборна трка није готова и да су и даље могући обрти у наредна четири месеца колико је остало до америчких избора 5. новембра.
Свинг или колебљиве државе (Аризона, Џорџија, Мичиген, Невада, Северна Каролина, Пенсилванија и Висконсин) играће опет кључну улогу на предстојећим америчким изборима јер се процењује да Бајден неће моћи да остане у Белој кући ако не победи у три од седам тих држава. На прошлим изборима 2020. године актуелни амерички председник освојио је више гласова од Трампа у шест од седам свинг држава.
Према најновијој анкети компаније "YouGov" која је рађена за британски "Тајмс" пре било каквог потенцијалног утицаја након пуцњаве на Трамповом митингу у Пенсилванији, републикански кандидат повећао је предност у шест од седам свинг држава од марта.
Предност Трампа у односу на Бајдена креће се од један одсто у Мичигену до седам процената у Аризони.
У Пенсилванији Трамп губио у марту, а сада води
Занимљиво, у Пенсилванији где се догодио неуспешни атентат на Трампа, бивши амерички председник је заостајао за Бајденом у марту за један одсто, а сада води за три процената.
Због тога се поставља питање да ли су у наредна четири месеца могући нови обрти у америчкој председничкој трци и колико покушај убиства на Трампа може утицати на резултат избора?
"Док се демократе баве дилемама око свог кандидата, Трамп ће имати предност"
Димитрије Милић, политиколог из организације "Нови трећи пут" каже да тренутно Трамп "дефинитивно има предност која је "добрим делом производ хаотичности код демократа након изборне дебате двојице кандидата".
- Питање неуспешног атентата може имати додатни позитиван ефекат на излазност код тврдих републиканских гласача. Међутим, трку не бисмо смели проглашавати готовом, јер је до избора четири месеца, а америчка економија је у прилично добром стању од запослености, пада инфлације до доброг привредног раста - анализира Милић.
Наш саговорник сматра да се бирачи у Америци воде, пре свега, економским приликама.
- Грађани традиционално нису спремни да ризикују са променама уколико је економска ситуација добра. Међутим, док год се демократе баве дилемама око свог кандидата и међусобним расправама, Трамп ће имати предност у вођењу кампање - оцењује Милић.
"Демократска странка неће тек тако да препусти победу"
Када је реч о утицају неуспешног атентата на Трампа на изборну трку, Небојша Лазаревић, оснивач београдског Центра за европске политике, истиче да је све што се десило у Пенсилванији свакако утицало да порасте подршка републиканском кандидату.
- Међутим, не бих био толико неопрезан да тврдим да је сада већ све готово. Демократска странка неће тек тако да препусти победу, можда председничку и хоће, али не заборавимо да је у игри и Председнички дом и трећина Сената на реизбору - наводи Лазаревић за "Блиц ТВ".
Како каже, према неким проценама више од 80 одсто америчких медија подржава Демократску странку и "отворено је против Трампа".
- Тако да нисам сигуран да ће баш да потраје оволика Трампова предност. Да су сутра избори, он би сигурно победио. И да остаје Бајден као противкандидат, он би сигурно победио. Међутим, те две ствари још увек су упитне - сматра Лазаревић.
"Нешто финија кампања трајаће неколико дана"
Оснивач Центра за европске политике додаје да ће "нешто финија" изборна кампања трајати "неколико дана".
- Један другом ће признати да су можда мало погрешили и да ће се тон мало спустити, али да ће то већ почетком августа бити пооштрено на начин на који је можда још гори него што бисмо очекивали. Дакле, оног тренутка када Демократска странка, пре свега, примети да је довољно пала, да ће изгубити и оба дома Конгреса и председничке изборе, тог тренутка они ће, пре свега, заоштрити кампању до нивоа усијања - каже Лазаревић.
Србија Данас/Блиц