РАЗОТКРИВЕНЕ ИЗБОРНЕ МАХИНАЦИЈЕ! ПЛАЋАЈУ СТУДЕНТЕ ДА СЕ ПРЕСЕЛЕ И ГЛАСАЈУ: Другима држе лекције о демократији, а сами КУПУЈУ ГЛАСОВЕ КАКО БИ ОСТАЛИ НА ВЛАСТИ
Борба за демократију или трик?
Универзитети у Тирингији зову студенте да промене пребивалиште да би могли да гласају на изборима у овој покрајини где је јака АфД. Нуди се и новац. Медији пишу о борби за демократију или пак о изборним триковима.
НЕЗАПАМЋЕНА ДРАМА НА АУТО-ПУТУ: Дечак (11) возио украден BMW, полиција га ухапсила за НИЗ других кривичних дела!
УХАПШЕН САРАДНИК ПАБЛА ЕСКОБАРА због повезаности са трговином људима!
ПОЛИЛА БЕБУ ИЗБЕЉИВАЧЕМ, ПА УГУШИЛА ГОЛИМ РУКАМА: Хитна помоћ затекла језиве сцене, испливали детаљи гнусног злочина
Грађани немачке покрајине Тирингије ове године су позвани да гласају на троје важних избора: на локалним изборима 26. маја, на европским изборима 9. јуна и на покрајинским изборима 1. септембра. Судећи по последњим анектама, десничарска АфД је тамо најјача политичка снага и може да рачуна на око 30 одсто гласова.
Медији у Немачкој пишу о необичној кампањи под именом "92 дана" коју је покренуо универзитет Баухаус у Вајмару и којој су се придружили други универзитети и вискошколеске институције у Тирингији.
Франкфуртер рундшау (ФР) цитира саопштење Баухаус универзитета: "Кампања 92 дана првенствено је намењена студентима који су се преселили у Вајмар. Многи студенти теоретски могу да учествују на изборима, али нису пријављени у месту где студирају.“
ФР пише да "поред подстицања веће излазности овом кампањом вероватно жели да се заустави АфД".
А Буркхарт фон Шевен, професор визуелних комуникација на Универзитету Баухаус, за овај лист објашњава:
"Препознали смо овај неискоришћени потенцијал гласова и хтели да се њиме посебно позабавимо."
По који евро за студенте који промене пребивалиште
Кампања 92 дана такође промовише финансијске подстицаје за пријаву пребивалишта у Тирингији, наводи ФР:
"Свако ко као своје главно пребивалиште наведе место у Тирнгији где студира, добиће такозвани бонус за образовање.“
И таболид Билд који ову камапњу назива "триком да се спречи Бјерн Хеке" (АфД), пише о финансијском елементу: "Пикантно: Потенцијални гласачи су намамљени новцем. Иницијатива посебно оглашава бонусе за промену пребивалишта и наводи: Вајмар 300 евра, Јена до 120 евра, Гера 100 евра годишње, Илменау 80 евра годишње и Шмалкалден 50 евра по семестру".
Угледни немачки Цајт (Време) насловио је текст на ову тему пренет са агенције дпа овако: „Универзитети у Трингији се ангажују за демокраију.“
- Кампања има за циљ да подстакне студенте у Тирингији да промене своје стално пребивалиште на време, пред изборе. Међутим, у Јени, Ерфурту, Вајмару, Илменауу, Ајзенаху или Гери, градске управе нису пријавиле велике осцилације у броју регистрација у последњих неколико недеља, показало је истраживање дпа. Осим тога - пријава места становања је могућа и ретроактивно - пише Цајт, односно дпа.
- Важно је да јачамо демократске процесе и основне вредности. Акција изричито није партијско-политичка; претња демократији може доћи са било ког места. Али ветар у лице нам углавном долази од десничара. То показује да десничарска сцена себе очигледно не види као демократску снагу - каже већ поменути професор Буркхарт фон Шевен, преноси Цајт.
Извор: Србија Данас/DW/Дијана Рошчић/М.А.