КОРОНА ЈЕ ОД ОВЕ ЗЕМЉЕ НАПРАВИЛА ПАКАО: Породице копају по МРТВИМ ТЕЛИМА како би пронашли најближе (ВИДЕО)
Земља која од почетка пандемија пуца по шавовима.
Кад је Флавио Рамос смештен у болничку собу, борио се да уграби дах и падао је у несвест, па је његов син Артуро био онај који је први приметио тела. Два леша су била остављена на плочицама на поду болничке собе. До следећег јутра у соби су била три леша - Флавио је умро, а више од месец дана касније породица Рамос га још није сахранила јер су убрзо након његове смрти, како каже Артуро, болничке власти "изгубиле" његово тело.
НАЈНОВИЈА ОДЛУКА: Европска унија затвара своје границе до ОВОГ датума
Тест на корону као на трудноћу: Италијански начници направили нови, једноставан тест
АМЕРИ У ПАНИЦИ: Руси их са савезницима ПОРАЗИЛИ У ЈЕДНОЈ ЗЕМЉИ, а сада снаге пребацују у ДРУГУ (ВИДЕО)
- Треба нам место на којем можемо оставити цвеће за мог оца. Нема ништа што можемо да урадимо - каже Артуро.
Флавио Рамос (55) је још једна жртва корона вируса у Гвајакилу у Еквадору, локацији која је међу најтеже погођенима пандемијом у свету. Његова смрт и нестанак његовог тела показују како је здравствени систем у другом по величини граду у Еквадору (угрубо величине Чикага), колапсирао за неколико недеља након експлозије инфекције у марту.
Гвајакил је био неспреман да се суочи са вирусом. Прошлог месеца овај лучки град са скоро три милиона људи дошао је на лош глас кад су се појавили снимци на којима се виде мртва тела остављена на улицама Гвајакила, јер су мртвачнице и погребни заводи били пренатрпани. Многе породице су у страху од заразе – али и неподношљивог мириса - изнеле тела својих вољених ван.
Три лекара из Гвајакила - од којих сваки ради у другој болници - описала су сличне сцене током марта и априла – препуне болнице у неспремном здравственом систему, без шансе да заиста помогну пацијентима.
- Људи су преплашени. Стварно оболели пацијенти долазили су у болницу, умирући. Окренете се ка једном, урадите шта можете, онда он умре и кренете ка следећеом, онда и тај умре и тако даље. У једном тренутку биле су десетине тела између болничких соба и мртвачнице која су чекала да их однесу. Није више било ни кеса за лешеве - рекао је један од лекара.
Стопа смрти далеко је надмашила капацитете градских мртвачница и погребних завода. Други лекар је рекао да је обично виђао три-четири леша како леже на поду сваког дана у болници.
- Нисмо имали где да их ставимо - објаснио је он.
На једном снимку види се породица како оставља тело свог преминулог члана на паркингу болнице, не знајући шта даље да ради.
Флавио Рамос је почео да осећа симптоме болести последње недеље марта. Последњег дана у месецу његово дисање се толико отежало да је Артуро морао да га одвезе до болнице, очекујући да ће га брзо примити и да ће његов отац добити помоћ. Али, кад су стигли, особље болнице му је рекло да је установа већ пуна.
- Рекли су да нема више кревета за пацијенте и да ће ме особље истерати ако останем поред улаза - рекао је Артуро.
Број смрти у Гвајакилу срећом опада. Од прве недеље априла, кад су забележени дневни црни рекорди, број укупних смрти током дана је драматично опао – најмање 69 смрти је пријављено у овом граду 30. априла, што је далеко ниже од врхунаца забележеног раније истог месеца.
Мере друштвеног дистанцирања које се сада лабаве у земљи су деловале, али док број смрти опада пажња се усмерила на проналазак оних који су већ изгубљени. Усред свеопштег хаоса, дезорганизација је довела до погрешног постављања и погрешне идентификације преминулих. Многе породице стога нису могле да се опросте са преминулим члановима.
Кад се Артуро Рамос вратио у болницу касније током дана кад му је отац умро, рекли су му да не могу наћи његово тело и да је једини начин да покуша да га пронађе да оде у мртвачници и сам прегледа неидентификоване лешеве.
- У мртвачници су била тела наслагана једна на другима. Улазак у ту просторију је попут пакла - описао је Артуро, додајући да су лешеви били раздвојени на оне који су идентификовани и на оне који још нису.
Он је провео сат времена прегледајући тела у пратњи једног болничара, који му је рекао да се врати сутрадан да настави потрагу. У следећа четири дана Артуро је прегледао око 250 лешева, и унутар и ван мртвачнице као и у бродским контејнерима који су постављени како би се изборили са пренатрпаношћу.
CNN је дошао у посед снимка на којем се виде контејнери код болнице Гуасмо Сур, са телима која су унутра наслагана у различитим кесама. Рамос је рекао да је само део мртвачнице и један контејнер имао расхладни систем.