САДНИЦА УМЕСТО ЛУТКИЦЕ! У овом селу се посади 111 стабала сваки пут када се РОДИ ДЕВОЈЧИЦА (ВИДЕО)
У земљи где се више слави рођење дечака него девојчица малено село нуди освежавајућу перспективу у жељи да промени утемељене ставове.
Када му је умрла ћерка, Шајам Сундар Паливал је желео да подстакне мештане села у Раџистану да славе и чувају своје ћерке, па је покренуо иницијативу садње стабала, која је осим промовисања родне равноправности подстакла економију овог сеоског насеља.
ПРАЗНИЦИ НАМ СТИЖУ! Смрека стара 60 година постављена испред "Рокфелер" центра у Њујорку (ФОТО/ВИДЕО)
ОКЕАН ИЗБАЦИО ТОНУ КОКАИНА! Град преплављен пакетима дроге вредне 60 МИЛИОНА ЕВРА! (ФОТО)
У земљи где се више слави рођење дечака него девојчица, малено село Пиплантри нуди освежавајућу перспективу у жељи да промени утемељене ставове. Уместо традиције куповања луткица за новорођене девојчице, у овом насељу у Раџастану се сади 111 стабала сваки пут када се роди девојчица. Сељаци се удружују и заједно донирају новац да помогну садњу стабала, које ће обезбедити храну за дете и њену породицу.
Ову иницијативу је покренуо Шајам Сундар Паливал, бивши вођа овог индијског села када је услед болести изгубио ћерку Киран.
- То ме је навело да започнем нову иницијативу да сачувамо женску децу рођену у овом селу - рекао је за MailOnline Травел.
Како би освестио своје мештане да негују живот девојчица и славе њихово рођење, 2006. године је преузео извезне мере.
Паливал је спровео иницијативу садње 111 стабала како би се прославило рођење сваке девојчице у селу.
Мештани села саде дрвеће на пашњацима, а заједница осигурава да дрвеће преживе и да расте, пише Хинду.
Становници сакупе 21.000 рупија, а уз добијених још 10.000 рупија од породице девојчице, целокупних 31.000 рупија се чува као фиксни депозит за девојку.
Родитељи девојчице, осим што засаде дрвеће за своју новорођену ћерку, потписују законску изјаву да ће њихова ћерка добити целокупно образовање и да се неће удати пре него што напуни 18 година.
Како би додатно објаснио своју иницијативу, Паливал додаје да се сваке године у Пиплантрију роди око 60 девојчица, али да у више од половине случајева, родитељи нерадо прихватају женску децу зато што их сматрају мање вредним и већим издатком.
Стога је овај програм садње дрвећа својеврстан начин да се охрабре породице да славе рођење женске деце и да се боре против дубоко укорењене културе абортуса у овој земљи.
Студија из 2011. године је открила да је низ од 12 милиона прекида трудноће због нежељеног (женског) пола прекинут у последњој деценији.
Индијска влада је предузела више мера како би спречила абортус услед нежељеног пола: забранили су тестирање пола фетуса, као и постојање мираза, због којих родитељи женску децу посматрају као већи издатак који захтева више улагања и новца.
Покренут је и програм, који се зове Бети Bacho, Бети Падхо (Сачувајмо наше кћерке, едукујмо наше ћерке) 2014. године поготово у областима где је подела на полове посебно изражена.
Десет година касније, програм екофеминизма у Пиплантрију напредује. У селу је засађено више врста дрећа које су почеле да му доносе приход: манго, ним, шишам, индијски огрозд...
Осим тога, мештани су засадили биљке алоје вере око стабала који се понашају као природни пестициди, па је и она сама постала нека врста прихода када су почели да је обрађују и продају. Дрвеће, заједно са биљкама алоје вере, сада обезбеђује средства за живот 8.000 становника овог села.
МАГИЧНА РЕКА: На овом месту тече ЦРВЕНА ВОДА која се може видети ПОСЕБНИМ ДАНИМА (ВИДЕО)
Лекари су Сари осам пута рекли да ће родити кћерку, а кад се породила ЦЕЛА ПОРОДИЦА ЈЕ ОСТАЛА У ШОКУ! (ФОТО)
Тражили слике дечака: Ухапшена два радника компаније "ДИЗНИ" због дечје порнографије! (ВИДЕО)
Ово је НАЈПАМЕТНИЈА ЖЕНА НА СВЕТУ: Ево колики јој је коефицијент интелигенције! (ВИДЕО)
"Видела сам како лице докторке МЕЊА БОЈЕ": Сазнала да има РАК, шест сати касније се ПОРАЂАЛА