Убиство бин Ладена, "Арапско пролеће", председник Трамп – какву то деценију испраћамо?
Када је почело Арапско пролеће, рат у Сирији, мигрантска криза? Које године је изабран Доналд Трамп а када је одржан референдум у Британији?
Док сат буде откуцавао поноћ 31. децембра можда историјски још нећемо бити у трећој деценији трећег миленијума, али тешко да ћемо са сигурношћу моћи да се сетимо због којих догађаја је свет на тренутак трепнуо, ако не и застао у последњих десет година.
2010. годину памтићемо по природним катасрофама. Хаити је у јануару погодио земљотрес јачине седам степени Рихтерове скале. Тачан број погинулих никада није утврђен, а процене се крећу од 160.000, колико наводе независни извори, до преко 300.000 колико је тврдила влада Хаитија.
У априлу је на Исланду дошло до ерупције вулкана Ејафлајалокул. Сама ерупција није била јака али је проузроковала ослобађање огромне количине пепела у ваздух због чега је готово сав авио-сабраћај у западној и северној Европи био обустављен. Отказано је 95.000 летова.
КИНЕЗИ ПРЕТЕ ПОТАПАЊЕМ АМЕРИЧКИХ НОСАЧА АВИОНА! Да ли је то уопште могуће, 2005. година открива све! (ВИДЕО)
НОВИ ШОК ДОНАЛДА ТРАМПА! У твиту разоткрио заверу, ево ко му РАДИ О ГЛАВИ! (ВИДЕО)
КРЕМЉ ОТКРИО ПЛАНОВЕ ПУТИНА ЗА НОВУ ГОДИНУ: Ево где ће руски председник провести празник!
2011. године у Пакистану су 2. маја амерички специјалци у операцији "Нептуново копље" убили Осаму бин Ладена, оснивача и лидера терористичке организације Ал Каиде. Операцију су уживо из "ситуационе собе" у Белој кући пратили председник САД Барак Обама, потпредседник Џо Бјден и државна секретарка Хилари Клинтон.
Осмог јула последњи пут полетео је спејс-шатл "Атлантис" чиме је означен и крај спејс-шатл свемирског програма. НАСА је изградила пет шатлова: "Колумбија", "Чаленџер", "Дискавери", "Атлантис" и "Ендевор". Шатл "Чаленџер" је експлодирао непосредно након лансирања, 28. јануара 1986. године а 1. фебруара 2003. године, пре слетања, распао се и шатл "Колумбија" након чега је НАСА, после више од 30 година, одлучила да повуче шатлове из употребе.
У децембру, после самоспаљивања продавца воћа Мухамеда Бузизија у Тунису, уследила је серија протеста и демонстрација у тој земљи и другим арапским земљама на северу Африке и на Блиском истоку који су постали познати под заједничким називом "Арпаско пролеће". Протести су у појединим земљама довели до смене режима и грађанских ратова.
Код острва Ђиљо 13. јануара 2012. године делимично је потонуо италијански брод за крстарење "Коста Конкордија". Брод се преврнуо на бок након што је ударио у гребен. Због оклевања да затражи помоћ, одлагања почетка евакуације у несрећи је погинуло 32 људи. Капетан брода Франческо Скетино, прозван "капетан Кукавица", који је напустио брод пре него што су путници евакуисани, осуђен је за убиство из нехата и изазивања бродолома на 16 година затвора.
Битка за Алеп у јулу 2012. године, после годину дана од почетка протеста у тој земљи, означила је, од стране међународне заједнице, и званично грађански рат у Сирији. За разлику од других земаља у којима је "Арапско пролеће" завршено уз жртве али без оружаних сукоба, у Сирији као и у Либији дошло је до "унутрашњих оружаних сукоба" односно грађанског рата који до данас траје.
Бомбашки напад током Бостонског маратона догодио се 15. априла 2013. у близини циљне линије. Од две узастопне експлозије погинуло је троје људи док је 183 повређено. За напад су осумњичена браћа Џохар и Тамерлан Царнајев, пореклом из Чеченије. Тамерлан Царнајев је убијен у окршају са полицијом док је Џохан ухапшен. Крајем године умро је Нелсон Мандела, први демократски изабран председник Јужноафричке Републике и симбол борбе против апархејда и расизма.
У Украјини је дошло до ескалације кризе. После почетних протеста на кијевском тргу Мајдан, против проруски орјентисаног председника Виктора Јануковича, током 2014. године долази до његове смене али и ескалације сукоба. У сукобима са полицијом гине велики број демонстраната, следи анексија Крима од стране Русије и почетак сукоба на истоку земље, посебно у Доњецку.
Прилив миграната махом из Азије и Африке у Европу константно је порасту од 2010. године али се углавном одржавао на медитеранским обалама Италије. Од средине 2015. године, уз огроман број прелазака миграната преко Средоземног мора, бива отворена и копнена тзв. "Балканска рута".
Терористички напад у Паризу у новембру изведен је на шест места у центру града када је убијено најмање 130 људи, од чега је највећи број настрадао на концерту у дворани Батаклан. Истовремено изведени су напади на ресторане и барове у центру града, неколико експлозија је одјекнуло код националног стадиона а на посетиоце концерта је пуцано у дворани. Преко 350 људи је повређено а одговорност за напад је преузела терористичка организација Исламска држава.
На референдуму одржаном у јуну 2016. године Британци су већински гласали за излазак из Европске унује. После неколико одлагања, избора и смена премијера Брегзит још није завршен. Крај године означио је избор Доналда Трампа за председника САД.
Око 60 људи је убијено а више од 500 рањено у пуцњави у Лас Вегас у октобру 2017. Нападач који је касније извршио самоубиство отворио је ватру са прозора хотела-касине "Манделеј беј" на публику која је пратила музички фестивал. Пуцњава у Лас Вегасу проглашена је за једну од најсмртоноснијих у историји те земље.
Америчке власти раздвојиле су више од 2.500 деце од родитеља који нису имали документа на мексичко-америчкој граници почетком 2018. године. То је урађено према "политици нулте толеранције" ради сузбијања илегалне миграције. После жестоких критика и протеста широм земље амерички председник Доналд Трамп је у јуну суспендовао ту одлуку.
Торнада и пожари, протести у Хонг Конгу и земљама Јужне Америке, штрајкови у Француској, еколошки маршеви широм света, глад, ратови и мигранти, пуцњава на Новом Зеланду и пожар у Нотр Даму, покушај покретања процеса опозива Доналда Трампа само су неки од догађаја који су обележили 2019. годину.
"АКО ТУРЦИ УЂУ СА ВОЈСКОМ..." Руски генерал УПОЗОРАВА Ердогана, рат може ДА ЗАПАЛИ МЕДИТЕРАН
ЕВО МОРАЛЕС ОТКРИО ПРЉАВЕ НАМЕРЕ САД: Ево зашто је, заправо, свргнут боливијски председник (ВИДЕО)
"Поморски појас" као ИЗАЗОВ АМЕРИЧКОЈ ХЕГЕМОНИЈИ: Морнарице Ирана, Русије и Кине заједно у Оманском мору! (ВИДЕО)
РУСКА ЦРКВА ПРЕКИНУЛА ОДНОСЕ СА АЛЕКСАНДРИЈСКИМ ПАТРИЈАРХОМ: "Одлука о признању украјинске цркве је лична"
МЕЛОДРАМА! Потпредседник Европске комисије упутио опроштајно писмо Британцима (ВИДЕО)