УЋУТАЛИ СЕ ПУТИН И МЕРКЕЛОВА: Шта ће бити са Северним током 2?
Два лидера купују време, јер се Немачка снабдела за ову зиму
Немачкој неће бити потребни додатни извори гаса ове сезоне, а то даје канцеларки Ангели Меркел и руском председнику Владимиру Путину још један разлог да купе своје време око контроверзног гасовода Северни ток 2.
После две топле зиме и пандемије коронавируса, потражња за горивом које се користи за производњу топлоте и електричне енергије пада на целом континенту. Снабдевања остају обилна, а амерички танкери течног природног гаса враћају се у Европу.
Референтне цене гаса остају испод свог десетогодишњег просека на почетку периода највеће потрошње. Те чињенице могу да укажу на то како Путин и Меркел реагују на одлуку Пољске да пљусну рекордну казну од 7,6 милијарди долара руском Гаспрому.
Берлин је по том питању ћутао, а Русија је рекла само да се Пољска по том питању сврстала крај САД. За сада нема разлога за журбу са дуго одложеном везом од 1.230 километара испод Балтичког мора.
ПОМРЕЋЕМО ГОЛИ И БОСИ: Светска здравствена оргнизација завапила да се не користи карантин у борби против короне
Са више од 90 одсто добијених гласова: Нови председник Таџикистана поново је Емомали Рахмон
КРВАВА БОРБА ЗА СВАКИ ПЕДАЉ ЗЕМЉЕ: Азери напали Гадрут из свих оружја, земља се тресе
- Тренутно нема журбе за Северни ток 2, јер би постојећи гасовод и ЛНГ требало да обезбеде довољно гаса за месеце који долазе - рекао је Ричард Морнингстар, председник оснивача Глобалног енергетског центра Атлантског савета и бивши амерички амбасадор у Европској унији.
Северни ток 2 одвијаће се паралелно са постојећим истоименим гасоводом и удвостручиће капацитет од Русије испод Балтичког мора до Немачке. Меркел је дозволила да се настави као комерцијални пројекат који ће повећати залихе горива за тешку индустрију, укључујући БАСФ АГ. Русија и Гаспром започели су промоцију везе 2012. године, рекавши да ће бити потребни додатни токови до средине 2020-их.
САД су се од почетка успротивиле и навеле да ће то продубити зависност Европе од енергетских залиха из Русије. Ти аргументи су постали важни када је Путин наредио инвазију на Крим 2015. године, након мешања у америчке изборе 2016. и поново у августу због тровања руског опозиционог лидера Алексеја Наваљног.
Председник Доналд Трамп био је све гласнији критичар Северног тока 2, али је то питање избледело од политичких рефлектора све до интервенције Пољске. Ни Немачка ни промотери гасовода немају интерес да уводе то питање у председничке изборе у САД.
Нема журбе ни да Немачка и Русија реше ствар, можда месецима или годинама. Чак и пре пандемије коронавируса, потреба за енергијом се ублажавала после рекордно топле зиме. Локдаун додатно погађа потрошњу, што је приморавало Гаспром и друге да смање испоруке.
- ЕУ је добро снабдевена, као никада пре, а Гаспром дефинитивно постаје све мање моћан - рекао је Џонатан Ламб, виши аналитичар за нафту и гас у чешкој инвестиционој банци. Тржиште гаса у ЕУ је на путу диверзификације - навео је.
Немачка и Русија су земље које су највише заинтересоване за пројекат, јер ће повећати снабдевање гасом и побољшати ликвидност у континенталним трговинским чвориштима, уз стварање профита за енергетске компаније у целом региону. Гаспром је власник пројекта за Балтичко море. Половину трошкова од 9,5 милијарди евра (11,2 милијарде долара) финансирају немачки Унипер, Vintershall, Енгие, Роиал Dutch Shell Плц и аустријски ОМВ.
Даље одлагање даје времена тржиштима да се прилагоде хладнијем времену и утицају пандемије на потражњу за гасом. Постоје шансе да ће ова зима бити много хладнија него прошле године. Закључак је свакако да Европа ове зиме може да опстане без Севереног тока 2, али како буде већи економски раст, тако ће расти и тражња.
За сада се процењује да ће потражња за природним гасом остати непромењена најмање наредних пет година, према Међународној енергетској агенцији.