Ударио га је камион када је био дечак, а сада му мозак ради 10 пута брже него што је то нормално
Доживео саобраћајну несрећу 2005. док се возио на скутеру са рођаком, био у коми, а данас је понос своје земље
Колико је 869.463.853 пута 73? Док би обична особа већ посегла за дигитроном, 20-годишњи Нелаканта Бану Пракаш из Индије већ зна одговор на то.
Резултат је 63.470.861.269, а Бануу је требало само 26 секунди да израчуна овај број у глави. У Индији га зову “најбржи људски дигитрон” пошто његов мозак 10 пута брже обрађује цифре него што је то случај код обичног човека.
ЖИВОТ НА ВИСОКОЈ НОЗИ: У ову кућу на висини од 40 метара идете уз помоћ среће (ВИДЕО)
"ДАН КАДА ЈЕ НОВАЦ ПАДАО СА НЕБА" Пољопривредницима из овог места се живот преко ноћи променио! (ВИДЕО)
ДОБРОВОЉЦИ ПРИМИЛИ ВАКЦИНУ "СПУТЊИК В" ПРОТИВ КОРОНЕ: Откривене прве нежељене реакције и њихова јачина
Како каже, поред талента, у израчунавању оволико компликованих бројева овом младићу помажу и његови методи које је сам увежбао.
Бану је 15. августа на Олимпијади за менталне спортове у Лондону освојио златну медаљу, али како каже, није било лако да дође до оваквих способности.
Несрећа која је променила све
Бану је 2005. године доживео несрећу док се возио на скутеру са рођаком. На њих је налетео камион, а том приликом он је ударио главом о земљу. Како наводи CNN, констатована му је фрактуру лобање, а добио је 85 шавова. Имао је чак и неколико операција пре него што су га лекари ставили у хемијски индуковану кому.
Пробудио се после скоро седам дана проведених у коми, а лекари су тада казали родитељима Бануа који је тада имао пет година да ће можда до краја живота имати проблема са памћењем због повреда. Наредних годину дана провео је опорављајући се у кревету.
- Несрећа је променила начин на који сам некада схватао забаву и то је разлог што сам овде где јесам - прича овај 20-годишњак.
Кућа без огледала
Током опоравка, Бану је научио да игра шах и решава слагалице како би му мозак народски речено “радио”, а затим је почео да се бави математичким проблемима.
- Сећам се бола... то је најтрауматичније искуство које сам имао у животу. Нисам могао годину дана да идем у школу. Морао сам да се ослањам на слагалице и бројеве како бих био боље - прича овај младић.
Несрећа му је оставила велики ожиљак на глави. Да се не би потресао због ране, његови родитељи су на годину дана склонили сва огледала у кући. Међутим, он је био одлучан у намери да га та несрећа дефинише.
- Гурао сам себе да вежбам то у чему сам добар и желео сам да се докажем - објаснио је он.
Очеве сузе
Бану је као седмогодишњи дечак 2007. године заузео треће место на државном такмичењу за “брзу аритметику”. Оно што је на њега оставило јак утисак биле су очеве сузе.
- Отац није плакао због медаље, већ кроз шта сам све прошао да бих стигао дотле - каже овај математички геније.
Ређали су се успеси, а 2011. године победио је на државном такмичењу аритметике. Када је имао 13 година, представљао је Индију на светским такмичењима и оборио је чак четири рекорда за најбрже рачунање, множење, супер одузимање и менталну математику.