УРАГАН БЕРИЛ НАПРАВИО ХАОС у Тексасу: Два и по МИЛИОНА људи без струје, отказарно ПРЕКО 1000 летова - Овај предео ће следећи ПОГОДИТИ
Данас се Тексас нашао на удару тропске олује Берил, који је претходно опустошио Карибе.
Добра вест је да је ураган као олуја категорије 1 дошао само својим центром до обалног подручја Тексаса, пре него што се трансформисао у тропску олују. Ипак, и даље реч о веома снажној олуји. Нажалост, две особе су погинуле од последице олује у Тексасу, а 10 жртва претходно је забележено на Карибима.
Преласком преко копна, тропска олуја на свом путу ка северу и североистоку ће даље слабити, али ће Тексасу у наредна 24 сата доносити олујне ветрове од 100 км/х, врло обилне пљускове и поплаве. На удару тропске олује налази се и Хјустон, уз опасност од поплава, док се очекују олујни удари ветрова од преко 100 км/х.
Тропска олуја донеће јужним, централним и североистрочним пределима Тексаса од 100 до 300 литара кише по квадратном метру, локално и више.
Олуја ће постепено слабити, али ће и даље као тропска олуја наставити пут унутар југа САД и донети олујне ветрове, обилне кише и поплаве северним пределима Луизијане, Арканзасу, југоисточним пределима Оклахоме, потом и Тенесију, а остаци олује стићи преко Илионоиса све до Великих језера. Широм држава на југу САД постојаће и опасност од торнада. На удару тропске олује на југу САД наћи ће се више од 20 милиона људи.
Снажан ураган Берил ући ће у историју као најранији ураган пете категорије на Атлантику. Овај ураган настао је као тропска олуја над источним делом Атлантика, која је убрзо прерасла у ураган. Ураган се кретао даље на северозапад и на свом путу ка Карибима, последњег дана јуна, ојачао је на олују четврте категорије, што до сада није забележено у јуну.
Као ураган 4. категорије са ветровима од 230 км/х обрушио се на Мале Антиле, пре свега на њихов јужни део и снажно погодио Барбадос, Тринидад и Тобаго, а преко неко острва прешао је и својим средиштем, односно "оком".
Ураган је уз своје средиште развио ветрове од 250 км/х. Ово је најјранији најјачи ураган у историји на Атлантику у јуну, потом и најранији ураган пете категорије у јулу. Олуја се потом премештала ка северозападу и својим центром прошла само мало јужније од Јамајке и главног града Кингстона.
Већи део Јамајке претрпео је велика разарња, острво је остало без струје, а на хиљаде објеката је уништено. Таласи висине од 10 метара плавили су приобална подручја, а локално је пало и више од 500 литара кише по квадратном метру, уз поплаве и бујице.
Својим ободним делом ураган је захватио Хаити и Доминикану и то у виду јаких ветрова и обилних падавина. Канон Јамајке, ураган се као олуја 4. категорије са ветровима од 230 км/х обрушио и на Кајманска острва, уз велике штете. Дакле, широм Кариба пријављене су катастрофалне штете, има и жртава. Највише су страдали Мали Антили и то јужни део, као и Јамајка и Кајманска острва. Потом се ураган премештао даље ка северозападу.
Срећом је ослабио и директно се обрушио на мексичко полуострво Јукатан, преко којег је прешао и донео му орканске ветрове од 180 км/х, разорне кише, поплаве и бујице. Олуја Берил је преласком преко копна ослабила на тропску олују, која је потом ушла у Мексички залив. Олуја је ојачала над Мексичким заливом и прерасла у ураган.
Извор: Србија Данас/Телеграф/Ђорђе Ђурић