ИЗБОРИ У АМЕРИЦИ: Изједначено у Сенату, Републиканци у предности за Представнички дом, Бајден признао - биће тешко! (ВИДЕО)
У САД су у уторак, 8. новембра одржани међуизбори за амерички Конгрес, на којима су Американци бирали представнике за Представнички дом и трећину Сената
У игри је 435 места у Представничком дому и 35 од 100 у Сенату.
ИЗБОРИ ЗА АМЕРИЧКИ КОНГРЕС
Представнички дом
Демократе 178
Републиканци 199
Сенат
Демократе 48
Републиканци 48
Избори се одржавају на средини председничког мандата, па се на неки начин сматрају референдумом о актуелном председнику. На овим изборима углавном добро пролази странка која није у Белој кући.
Изједначена борба за Сенат, Републиканци у предности за Представнички дом
На основу до сад избројаних гласова на изборима за амерички Конгрес, републиканци и демократе су изједначени у трци за Сенат са по 48 освојених места, док републиканци тренутно имају предност на изборима за Представнички дом.
У трци за контролу над Сенатом пресудити резултати избора у три савезне државе - Џорџији, Невади и Аризони, наводи Би-Би-Си.
Досадашњи сенатор из савезне државе Џорџије демократа Рафаел Ворнок и републикански изазивач Хершел Вокер одмериће снаге у другом кругу избора за Сенат 6. децембра јер ниједан није добио потребну, законом предвиђену већину у првом кругу.
Да ли ће Џорџија по други пут заредом бити пресудна за контролу демократа у Сенату зависиће од исхода избора у другим државама, нарочито у Аризони и Невади на којим републиканци покушавају да избаце из трке своје противкандидате из редова Демократске странке, пренео је АП.
У међувремену, објављено је да је републикански сенатор Рон Џонсон поразио демократу Манделу Барнса и сачувао још једно место у Сенату у рукама републиканаца, док је уједно спречио Барнса да уђе у историју као први црни сенатор државе Висконсин, пренео је Глас Америке.
На изборима у САД за заступнике у Представничком дому конгреса, републиканци су освојили 206 места, а демократе 187, наводи Би-Би-Си. У постојећем сазиву Заступничког дома демократе имају танку већину (222 према 213) и готово је сигурно да ће је после ових избора изгубити, наводи британски јавни сервис.
Изборне комисије широм САД још верификују гласове и, баш као што се то догодило на прошлим изборима 2020. године, на коначне резултате може се чекати данима или недељама, дође BBC.
Да ли ће се кандидовати за председника?
Бајден је на конференцији за новинаре рекао да ће почетком следеће године саопштити да ли ће се кандидовати на председничким изборима и да је та одлука у крајњој линији породична одлука.
Бајден: Трка ће бити веома тесна
Бајден каже да је могуће да демократе задрже Представнички дом, али да је трка јако тесна.
Председник Бајден је упитан о синоћњем коментару лидера републиканског дома Кевина Макартија да ће републиканци повратити већину у Представничком дому и да ли мисли да је Макарти у праву. Бајден је одговорио да мисли да демократе и даље имају шансу да задрже Представнички дом, али да ће трка бити веома тесна.
О правцу у ком иду САД
Новинар је питао Бајдена шта би урадио да привуче оне који мисле да земља иде у погрешном правцу.
"Ништа“, рекао је Бајден, који брани своје приоритете и планове током свог првог мандата.
"Нећу да мењам правац“, рекао је Бајден.
"Али у потпуности разумем легитимну забринутост да је оно што говорим погрешно“, наставио је Бајден.
Бајден: Није се догодило
Бајден слави успехе демократа.
- Стручњаци су предвидели "црвени талас", али се то није догодило - рекао је Бајден, осврћући се на резултате које су постигли републиканци, додајући да се многи резултати у кључним тркама још збрајају.
Бајден је рекао да је свако место које његова странка изгуби велики губитак. Али је истакао да је његова странка "изгубила мање места у Представничком дому него на било којим међуизборима у последњих 40 година".
Бајден: Ово је био добар дан за Америку
- Јуче смо имали изборе. Ово је био добар дан за Америку и за демократију - рекао је Бајден. Амерички председник је посебно захвалио младима што су изашли на изборе.
- Демократија је била тестирана последњих година, али амерички народ је говорио својим гласом - рекао је Бајден. Он је рекао да су људи задужени за изборе одрадили свој посао, без мешања.
- Иако још не знам све резултате, ово знам, није се догодило оно што су медији предвиђали. Знам да не волите мој опсесивни оптимизам, али добро смо прошли. Изгубили смо неколико места, али смо имали најбољи период за гувернере још од 1986. године - рекао је Бајден. Председник САД се посебно захвалио младим гласачима.
- Гласали су за своје слободе - рекао је Бајден. Председник САД се осврнуо на проблеме које муче земљу, али и свет.
- Ипак добро се носимо са свим тим. Ето, после 20 месеци пандемија више не контролише наше животе. Пао је проценат незапослености и учинили смо све док смо смањивали јавни дуг - рекао је Бајден и додао да ниједна администрација није толико смањила дефицит.
- Знам да је људима тешко да виде те резултате у свакодневном животу али верујем да смо предузели праве кораке за земљу, за демократију, за људе - поручио је први човек Беле куће.
Огласио се Трамп
Бивши амерички председник Доналд Трамп изјавио је данас да су овогодишњи избори за Конгрес донекле били разочаравајући, али да су републиканци остварили велику победу.
- Иако су на неки начин ови избори донекле били разочаравајући, мој лични став је да је ово веома велика победа - 219 победа и 16 пораза. Ко је икада био бољи од тога? - написао је Трамп на друштвеној мрежи "Truth социал".
Бивши амерички председник Доналд Трамп рекао је да су победе републиканских кандидата на изборима за Конгрес његова заслуга, а порази нису његова кривица.
- Мислим да ако победе, треба да добијем сво признање, а ако изгубе, уопште не треба да будем крив. Али вероватно ће бити обрнуто - рекао је Трамп у интервјуу за Њуз Нејшн.
Тренутно стање
Представнички дом
Демократе 187
Републиканци 204
Сенат
Демократе 48
Републиканци 49
Трамп прогласио "велику победу"
Огласио се бивши председник САД Доналд Трамп, који је последњих недеља обилазио земљу и пружао подрушку одређеним кандидатима, од којих је неколико изгубило у изборној трци. Трамп, који је званично подржао 174 од 430 кандидата, огласио се на својој друштвеној платформи Truthsocial.
- Иако су јучерашњи избори на одређени начин били донекле разочаравајући, са мог личног становишта то је била веома велика победа - 219 ПОБЕДА и 16 пораза генерално. Ко је икада био бољи од тога? - написао је Трамп.
Чекају се Аризона, Џорџија и Невада
Републиканци и демократе изједначени су у борби за места у Сенату, о томе ко ће имати већину одлучује се у три државе. Победник још није познат у Џорџији, Аризони, Невади и Аљасци с тим што се у Аљасци води трка између два републиканска кандидата због специфичности тамошњег изборног система.
Демократе, дакле морају да победе у најмање две од три преостале трке да би задржале контролу у Конгресу. Џорџија ће одржати други круг избора 6. децембра након што ниједан кандидат за Сенат - Рафаел Ворнок или Хершел Вокер - није добио више од 50% гласова.
У Невади се и даље броје гласови, што би могло да потраје и неколико дана због гласова који су стигли поштом, преноси BBC. Гласови се још броје и у Аризони где демократски кандидат има благу предност.
Џорџију чекају нови избори
Џорџија ће ићи у други круг избора, пошто ниједан кандидат није освојио потребних 50 одсто гласова, потврдио је државни секретар те савезне државе Бред Рафенспергер. Други круг биће одржан 6. децембра, преноси BBC.
Трка за Сенат у Џорџији је и даље тесна између републиканца Хершела Вокера и демократе Рафаела Ворнока – Вокер има преко 48% гласова, док Ворнок има 49%.
Ниједан од два кандидата није добио више од 50 одсто гласова, што значи да се по законима Џорџије морају одржати још један избори.
Власти: Нема доказа да је систем гласања компромитован
Агенција за сајбер безбедност каже да нема доказа да је било који од система гласања који се користе у 8.800 јурисдикција широм САД компромитован.
- Нисмо видели никакве доказе да је било који систем гласања обрисао или изгубио гласове, променио гласове или био компромитован на било који начин - рекла је шефица агенције Џен Истерли.
Она је позвала грађане да се ослоне на званичнике изборних комисија за најтачније и правовремене информације о пребројавању гласова и да буду стрпљиви јер бирачки одбори раде свој посао и пребројавају гласове.
Републикански сенатор Рон Џонсон победио у Висконсину
Републикански сенатор Рон Џонсон победио је демократу Манделу Барнса у Висконсину и тако сачувао још једно место у Сенату у рукама републиканаца, истовремено онемогућивши свом ривалу да уђе у историју као први сенатор те државе који је Афроамериканац. Џонсону је ово трећи узастопни мандат.
Републиканци воде у трци за Сенат
Песков: Ови избори не могу ништа суштински да промене
Међуизбори у САД неће побољшати "лоше" односе између Москве и Вашингтона, рекао је портпарол Кремља Дмитриј Песков.
Док се пребројавање наставља у америчким државама, Песков је рекао да резултати "не могу да промене ништа суштински“.
- Ови избори су важни, али није потребно преувеличавати њихов краткорочни и средњорочни значај за наше односе - рекао је Песков, а пренела је руска РИА Новости.
Песков је додао да Москва неће обраћати пажњу на нову рунду оптужби да се Русија мешала у америчке изборе.
- Ови избори не могу ништа суштински да промене. Односи су и даље, и остаће, лоши - додао је он.
Џен Псаки: Бела кућа је "усхићена и весела"
Бивша портпаролка Беле куће Џен Псаки рекла је да се Бела кућа осећа "усхићено и весело" због резултата избора на средини мандата. Републиканци су недељама предвиђали да ће их "црвени талас" довести на власт у Конгресу, али је странка остварила само скромне успехе, а демократе су боље него што се очекивало.
У разговору за МСНБЦ након што се републиканска победа није остварила, Џен Псаки је рекла да је била у контакту са Белом кућом.
- Они су усхићени и радосни, као што би требало да буду, због тога где ствари тренутно стоје - објаснила је.
Акције падају док траје битка за Конгрес
Америчке акције су у среду скромно пале након отварања, а Dow је пао за скоро 200 поена, или 0,6%. S&P 500 и Насдак су пали за 0,7% и 0,9% респективно. Волстрит се кладио на црвени талас на међуизборима, али до сада се чини да се то није нужно догодило.
Тржиште је ојачало протекла три дана, након историјског пораста акција у октобру. То је делимично било због очекивања убедљиве победе републиканаца која би партији могла дати контролу над једним или оба дома Конгреса - развој који би могао да доведе до застоја погоднијег за инвеститоре.
Малони предао трку републиканцу Лолеру
Њујоршки посланик Шон Патрик Малони, председавајући огранка демократске кампање Представничког дома, препустио је своју трку републиканцу Мајку Лолеру, посланику у државној скупштини из округа Рокланд. Малонијева портпаролка Миа Еренберг потврдила је уступак CNN-u.
Тренутно стање
Представнички дом:
Демократе 187
Републиканци 203
Сенат
Демократе 48
Републиканци 49
Бајден се вечерас обраћа нацији
Амерички председник Џозеф Бајден одржаће вечерас конференцију за медије после међуизбора одржаних у уторак у САД. Бајден би требало да се обрати у 22 часа по средњоевропском времену, пренео је Ројтерс.
Више о томе прочитајте ОВДЕ.
Беле жене гласале за републиканце
Ове године, републиканци су освојили већину белих жена, пише Си-Ен-Ен.
Републиканци су такође добро проценили да ће имати бољи учинак међу латино гласачима него пре четири године.
Оз честитао човеку који је "одржао наде демократа у животу"
Кандидат Републиканске партије др Мехмет Оз честитао је Џону Фетерману на победи у трци за сенатора Пенсилваније. Неки медији управо наводе да је Фетерман "човек који је одржао наде демократа у животу".
Други круг у Џорџији?
Према последњим информацијама, постоји вероватноћа да ће бити организован други круг избора за члана Сената у Џорџији. Како пишу тамошњи медији, избори ће највероватније бити 6. децембра, пошто ниједан од кандидата није освојио више од 50 одсто гласова.
Трамп: "Ако моји победе, ја сам заслужан. Ако изгубе, нисам ја крив"
Један од најбољих одзива у више од 50 година
Одзив бирача на овогодишњим изборима за Конгрес и Сенат САД био је други највећи у више од 50 година, али нижи него 2018.
Нешто мање од 50 одсто бирача са правом гласа изашло је 8. новембра да одлучи ко ће бити у Конгресу и Сенату. Записи које је саставио амерички изборни пројекат датирају из 1902. године, али се број бирача са правом гласа од тада значајно променио.
CNN: Трамп бесан након избора, на све се дере
Бивши председник САД Доналд Трамп бесан је и "галами на све" након разочаравајућих резултата Републиканске странке на изборима на половини председничког мандата Џоа Бајдена, јавио је Си-Ен-Ен позивајући се на изјаву Трамповог саветника.
Више о томе прочитајте ОВДЕ.
Бирачи легализовали марихуану у Мериленду
Бирачи у Мериленду убедљивом већином изгласали су легализацију марихуане у овој држави. Мериленд је једна од пет држава које су у овом изборном циклусу гласале и о легализацији дроге.
Коначан резултат неће бити познат данас?
Лако може да се догоди да данас не буде познат коначан састав Сената после међуизбора одржаних у уторак у САД.
Изборне комисије широм САД још верификују гласове и, баш као што се то догодило на прошлим изборима 2020. године, на коначне резултате може се чекати данима или недељама, навео је BBC.
Колико ће да се чека на коначне резултате зависи од бројних фактора, укључујући и веома малу разлику у гласовима између кандидата, могуће оспоравање избора на појединим биралиштима, поновно пребројавање и скоро извесно понављање избора у Џорџији, кључном бојном месту за Сенат.
Четири државе кључне за превласт у Сенату
Борба за амерички Сенат ће, како се сада чини, бити сведена на четири државе у којима резултати још нису објављени.
У питању су Џорџија, Невада, Аризона и Висконсин.
Најскупљи међуизбори у историји Америке
Избори у САД на путу су да постану најскупљи међуизбори у историји Америке, јер је потрошено 16,7 милијарди долара, како на државном, тако и на савезном нивоу, према подацима двостраначке оргнанизације "Опен сикретс".
Политичка трка 2022. године скоро је дупло скупља од међуизбора одржаних 2010. године, а више него двоструко од међуизбора одржаних 2014. године.
Кандидати на савезним изборима потрошили су око 8,9 милијарди долара, док су државни кандитати, партијски одбори и разне комисије за спровођење избора потрошиле 7,8 милијарди.
Трошкови за ове изборе су на корак да се изједначе са бруто производом Монголије за 2022. годину, навео је извештач АП.
Затворена биралишта
Сва бирачка места на међуизборима у Сједињеним Америчким Државама, затворена су у седам часова јутрос по средњоевропском времену.
Последња бирачка места затворена су на Аљасци, на острвима Алеутијан, где живи око 10.000 становника, али и на Хавајима, који су у истој временској зони.
Победа демократе у Пенсилванији
Демократа Џон Фетерман победио је у кључној трци за Сенат у Пенсилванији, узимајући место које држе републиканци.
Он се захвалио симпатизерима и онима који су гласали за њега, рекавши: "Никада нисам очекивао да ћемо ове црвене округе претворити у плаво. Али урадили смо оно што смо требали."
Најновије пројекције по државама
Према проценама CNN, републикански гувернер Тексаса осваја трећи мандат.
У Ајови републиканска гувернерка осваја реизбор, републиканац Џим Пилен осваја Небраску, а републиканац Марк Гордон Вајоминг.
Републиканац Џон Кенеди из Луизијане осваја Сенат, а у Сенат ће поново и републиканац Чак Гресли којем ће ово бити осми мандат. Републиканац Ерик Шмит осваја сенаторско место у Мисурију.
Демократа Алекс Падиља осваја место у Сенату које припада Калифорнији. Републикански сенатор Ајдаха Мајк Карпо осваја реизбор.
Кевин Макарти
Вођа републиканаца у Конгресу Кевин Макарти освојиће мандат у 20. дистрикту у Калифорнији, предвиђа CNN.
Ако републиканци освоје Конгрес, а све указује на то да хоће, очекује се да ће управо Макарти преузети место спикера од Ненси Пелоси.