ВАКЦИНА СТИЖЕ ИЗ ЈОШ ЈЕДНЕ ЗЕМЉЕ? Свет се радује одлуци ОВЕ ДРЖАВЕ, Русија има ОЗБИЉНЕ ПЛАНОВЕ са њима
Куба има искуства са производњом вакцина. Та карипска земља ради на производњи сопствене вакцине против коронавируса. И Русија намерава да своју вакцину производи на Куби.
До сада је Куба добро излазила на крај са коронавирусом. Али и на карипском острву број заражених тренутно расте. Влада је прошле седмице поново увела рестриктивне мере у Хавани. Ресторани и барови су затворени, као и плаже, јавни саобраћај је обустављен.
ЛУКАШЕНКО ОТКРИО: Иницијатори нереда у земљи нису Белоруси већ ОНИ!
ВАЖНО ЗА ДЕЦУ СТАРИЈУ ОД 12 ГОДИНА! Уједињене нације и СЗО појасниле значај маски током боравка у школи
ЛУКАШЕНКО СЕ ОБРАТИО НАЦИЈИ: Да није мене на месту председника, Белорусију би разбили, СМРВИЛИ и ИСПЉУНУЛИ (ВИДЕО)
Такве мере ће постати сувишне само после вакцинисања становништва. И Кубанци се, као и остатак света, питају када ће вакцина бити на располагању.
"И наша земља ради на томе"
Кубански главни епидемиолог Франциско Дуран каже да је познато да низ земаља ради на вакцини – Русија, Кина, САД, Велика Британија. Он је обелоданио на конференцији за штампу: "И наша земља ради на томе."
Др Едуардо Мартинез, председник кубанског предузећа за биотехнологију БиоЦубаФарма, објавио је на друштвеним мрежама: "Стварање делотворне вакцине за ковид 19 је код нас приоритет." Куба има велико искуство у истраживању и производњи вакцина.
Државни научни Институт Финлеј у Хавани има Центар за молекуларну имунологију и Центар за генетску технику и биотехнологију (ЦИГБ). Ту су окупљени кубански научници који тренутно раде на четири верзије вакцине. Једна од њих је најдаље узнапредовала у фази тестирања, кажу државни медији.
- Суочени са пандемијом коронавируса имамо два приоритета: могућност брзог масовног тестирања, које омогућава епидемиолошки надзор и развој специјалних вакцина који ће допринети сузбијању болести у нашој земљи - објашњава др Роландо Перез, директор одељења за науку и иновацију у фирми БиоЦубаФарма.
Изузетне способности Кубе
Перез каже да се кубанска истраживања фокусирају на вакцине које се развијају на основу честица које личе на вирус и имају предност у погледу јачања и активирања имуног система. То је снага кубанског истраживања, како је у јуну нагласио др Херардо Гиљен, директор биомедицинских истраживања на Институту, говорећи о вакцинама које се узимају назално.
Истакао је и пример вакцине против хепатитиса Б која је развијена на Куби. То је прва вакцина у свету која се даје преко носа. "Пошто се ради о болести дисајних путева, логично је да сматрамо да ће имунизација преко слузокоше одиграти велику улогу", каже он појашњавајући да Кубанци већ сарађују на том подручју са Кином и Сједињеним Државама.
За разлику од многих земаља у развоју, Куба има јаку биотехнолошку браншу и сопствене лабораторије. То земљу чини интересантном за сарадњу: "Куба производи скоро осамдесет одсто вакцина које се примењују у националном програму за имунизацију. То је способност земље да произведе вакцине. Постоји Институт Финлеј и постоји велико подручје технолошких иновација", каже Чилеанац Хозе Моја, који је на челу Панамеричке здравствене организације (ПАХО).
"Морамо да останемо реалистични“
Према објављеним информацијама, Куба ће бити међу оним земљама које ће производити руску вакцину Спутњик В. Најава да је руска вакцина спремна је прошле недеље изазвала критику, јер је изостављена трећа фаза клиничког испитивања за вакцину.
Међутим, није вероватно да ће Куба прескочити ту фазу. Хавана се обично стриктно држи препорука Светске здравствене организације.
- Куба располаже одличним способностима производње вакцина. Разговарамо о почетку производње са више кубанских фирми. Верујемо да би Куба могла постати један од најважнијих центара за производњу вакцине - каже Кирил Дмитриев, директор Руског фонда за директне инвестиције (РДИФ), који је финансирао истраживачки пројекат за проналазак вакцине у Русији. Он је најавио почетак производње вакцине на Куби у новембру, уколико сарадња са кубанском владом и фирмама буде добра.
Дуран сматра да још неко време неће бити вакцине која би у великим количинама стајала на располагању, упркос руском напретку у истраживању. "
- Морамо остати реалистични - каже он, наглашавајући да је једини начин да се спречи зараза придржавање прописаних мера заштите - ношење маске, хигијена руку, физичка дистанца.