ВАЖНИЈЕ СУ ОД АНТИТЕЛА! Велико откриће научника: Т-ћелије "памте" корону и до шест месеци
Први доказ да су Т-ћелије ипак много важније у стварању имунитета
Одавно знамо да антитела у извесном временском периоду након оздрављења штите од поновне инфекције корона вируса, али улога Т-ћелија остала је нејасна.
У КОМШИЛУКУ КОРОНА ДИВЉА: Пандемија однела још 84 живота!
СРБИ ИЗ БЕЧА О НАПАДУ: Нико не сме да изађе из куће, слутили смо да ће се нешто десити
ТЕРОРИСТА КОРИСТИО ОРУЖЈЕ ПРОИЗВЕДЕНО НА БАЛКАНУ? Војни стручњак анализирао пушку исламисте!
Научници су сада коначно пронашли доказе о томе да имуне ћелије дефинтивно реагују на ковид-19 и то шест месеци након оздрављења.
Студија је обухватила 100 оболелих од корона вируса, а они са симптомима имали су много јачу реакцију Т-ћелија на вирус.
Ипак, још увек није јасно да ли ће нас оне боље заштити од антитела у случају реинфекције.
Британски истраживачки тим истиче да су ови докази "само један делић слагалице" о имунитету и да још пуно тога треба да сазнамо.
Кључно питање јесте да ли након првог заражавања корона вирусом САРС-ЦоВ-2 Т-ћелије могу заштитити тело од поновне заразе и, ако могу, колико дуго траје овај имунитет?
Научници до сада знају да тело ствара антитела отприлике 10 дана након инфекције, али је и доказано да она након одређеног временског периода ишчезавају из тела.
С друге стране, откривено је да врста имуних ћелија, Т-ћелије нападају ћелије заражене вирусом. То је у медицини препознато у медицини као ћелијски имуни одговор и такође може играти кључну улогу у стварању имунитета.
Управо из тог разлога научници мисле да су Т-ћелије много важније од антитела.
Студија је извршио британски Конзорцијум за имунологију, а у њој су учестовали Универзитет у Бирмингему, истраживачка установа НИХР из Манчестера и Институт за јавно здравље Енглеске.
- Рани резултати показују да одговор Т-ћелија може надмашити иницијални одговор на антитела, што би могло имати значајан утицај на развој вакцине против ковида и истраживање имунитета - истиче др Шамез Ладани, аутор студије и епидемиолог.
Професор Пол Мос са Универзитета у Бирмингему каже да је ово прва студија у свету "која је изнела чврсте доказе да Т-ћелије памте вирус шест месеци након инфекције".
Научници такође истичу да је јако важно проверити Т-ћелијски одговор у испитивањима актуелних вакцина.
- Анализирајући допринос Т-ћелија у стварању имунитета након прве инфекције, ближимо се откривању јасне слике сложеног питања индивидуалне заштите након инфекције - истиче проф. др Арни Акбар, председник Британског имунолошког друштва који је ову студију назвао "великим кораком напред" у разумевању корона вируса САРС-ЦоВ-2.