VAŽNIJE SU OD ANTITELA! Veliko otkriće naučnika: T-ćelije "pamte" koronu i do šest meseci
Prvi dokaz da su T-ćelije ipak mnogo važnije u stvaranju imuniteta
Odavno znamo da antitela u izvesnom vremenskom periodu nakon ozdravljenja štite od ponovne infekcije korona virusa, ali uloga T-ćelija ostala je nejasna.
U KOMŠILUKU KORONA DIVLJA: Pandemija odnela još 84 života!
SRBI IZ BEČA O NAPADU: Niko ne sme da izađe iz kuće, slutili smo da će se nešto desiti
TERORISTA KORISTIO ORUŽJE PROIZVEDENO NA BALKANU? Vojni stručnjak analizirao pušku islamiste!
Naučnici su sada konačno pronašli dokaze o tome da imune ćelije defintivno reaguju na kovid-19 i to šest meseci nakon ozdravljenja.
Studija je obuhvatila 100 obolelih od korona virusa, a oni sa simptomima imali su mnogo jaču reakciju T-ćelija na virus.
Ipak, još uvek nije jasno da li će nas one bolje zaštiti od antitela u slučaju reinfekcije.
Britanski istraživački tim ističe da su ovi dokazi "samo jedan delić slagalice" o imunitetu i da još puno toga treba da saznamo.
Ključno pitanje jeste da li nakon prvog zaražavanja korona virusom SARS-CoV-2 T-ćelije mogu zaštititi telo od ponovne zaraze i, ako mogu, koliko dugo traje ovaj imunitet?
Naučnici do sada znaju da telo stvara antitela otprilike 10 dana nakon infekcije, ali je i dokazano da ona nakon određenog vremenskog perioda iščezavaju iz tela.
S druge strane, otkriveno je da vrsta imunih ćelija, T-ćelije napadaju ćelije zaražene virusom. To je u medicini prepoznato u medicini kao ćelijski imuni odgovor i takođe može igrati ključnu ulogu u stvaranju imuniteta.
Upravo iz tog razloga naučnici misle da su T-ćelije mnogo važnije od antitela.
Studija je izvršio britanski Konzorcijum za imunologiju, a u njoj su učestovali Univerzitet u Birmingemu, istraživačka ustanova NIHR iz Mančestera i Institut za javno zdravlje Engleske.
- Rani rezultati pokazuju da odgovor T-ćelija može nadmašiti inicijalni odgovor na antitela, što bi moglo imati značajan uticaj na razvoj vakcine protiv kovida i istraživanje imuniteta - ističe dr Šamez Ladani, autor studije i epidemiolog.
Profesor Pol Mos sa Univerziteta u Birmingemu kaže da je ovo prva studija u svetu "koja je iznela čvrste dokaze da T-ćelije pamte virus šest meseci nakon infekcije".
Naučnici takođe ističu da je jako važno proveriti T-ćelijski odgovor u ispitivanjima aktuelnih vakcina.
- Analizirajući doprinos T-ćelija u stvaranju imuniteta nakon prve infekcije, bližimo se otkrivanju jasne slike složenog pitanja individualne zaštite nakon infekcije - ističe prof. dr Arni Akbar, predsednik Britanskog imunološkog društva koji je ovu studiju nazvao "velikim korakom napred" u razumevanju korona virusa SARS-CoV-2.