Веома ниска излазност на парламентарним изборима у Француској
До поднева гласало 17,75 одсто бирача
Излазност бирача у другом кругу парламентарних избора у Француској веома је ниска, јавља АФП.
Почела предизборна тишина: У Француској све спремно за други круг парламентарних избора
Паника у Француској! Полиција код мушкарца пронашла заставе ИС, пиштољ и пушке!
Данас је до поднева на биралишта изашло 17,75 одсто грађана, што је знатно мање у односу на 21,41 процената бирача, који су изашли у исто време на изборе одржане 2012. године, доносно 19,24 одсто грађана који су гласали у јуну у првом изборном кругу, показују званични статистички подаци.
Бирачка места су отворена јутрос у 8 сати отворена, а у мањим градовима биће затворена у 18.00 часова, док ће у престоници Паризу и другим већим градовима бити затворена у 20.00 часова, када се очекују и преви незванични резултати о њиховом исходу.
И резултати последњег испитивања јавног мњења, које је спровела "Одокса", предвидели су ниску излазност у другом кругу.
Анкета пројектује победу странке француског председника Емануела Макрона Република у покрету.
Очекује се да ће Макронова странка Република у покрету и његов савезник странка МоДем освојити између 430 и 460 места у Доњем дому парламента у коме има 577 места.
Конзервативну странку Републиканци и њихове савезнике очекује од 70 до 95 места, социјалисте између 25 до 35 места, а ултрадесничаре чека од једног до шест места.
Очекује се да ће излазност пасти на 47 одсто, насупрот 48,71 одсто забележених у првом кругу избора, што је најнижа излазност забележена у модерној историји Француске.
Макронова странка је у првом кругу освојила 32,2 одсто гласова.
Конзервативни Републиканци освојили су 21,56 одсто, а крајње десничарски Национални фронт 13,2 одсто гласова.
Ове године ће, у сваком случају, састав новог парламента бити знатно другачији, јер се више од 200 посланика не кандидује за реизбор, што је најмање двоструко више у поређењу са изборима 2012.
Макрон се нада да ће кандидати Републике у покрету, међу којима око половина никада није била на државној функцији - освојити убедљиву већину посланичких места, док аналитичари, с друге стране, упозоравају да би неискуство Макронових посланика могло да парламент учини послушним.
- Када имате огромну парламентарну већину и посланике без искуства, извршна власт је изузетно моћна - каже политиколог Жером Сент-Мари са института "Полинг вокс".
Истовремено, истраживач института "Севипоф" Пасла Перино упозорава, пак, да би унутар странке која располаже великим бројем посланичких места могло лако да дође до унутрашњих потешкоћа.
- У почетку ће се та већина сматрати даром са неба, али ће на крају постати проблем - закључио је он.