САВЕЗ РУСИЈЕ И КИНЕ ПОСТАЈЕ РЕАЛНОСТ? Каква би то војна СИЛА била, шта на то каже Владимир Путин?
Обједињене војне снаге Русије и Кине надмашују америчке, укључујући и област нуклеарног наоружања, наводи немачки лист "Велт".
Неколико фактора указује на то да је војна алијанса Русије и Кине већ постала реалност - Москва снабдева Кину најновијим наоружањем, а војске две земље одржавају заједничке вежбе.
Немачки политиколог Јоаким Краузе сматра да стварањем алијансе Русија и Кина желе да истисну САД из зона геополитичких интереса.
КИНА МЕЊА ДЕЦЕНИЈСКУ ПОЛИТИКУ: Паровима дозвољено да могу да имају ТРОЈЕ ДЕЦЕ
"РУСИЈА ПРУЖА РУКУ ПОМИРЕЊА" Лавров: Време је за обнављање политичких контаката између ЕУ и Русије
"ПОСТИГНУТ ЗНАЧАЈАН НАПРЕДАК" Ирански нуклеарни програм ће бити укинут?
Председник Русије Владимир Путин је прошле јесени, наступајући на међународном форуму "Валдај", одговорио на питање кинеског политиколога може ли да замисли војну алијансу Русије и Кине, подсјећа "Велт".
Руски председник је кратко рекао: "Све се може замислити".
Путин до тада никада није отворено говорио о могућностима војног савеза Русије и Кине.
Немачки лист наводи да неколико чињеница указује на то да је руско-кинеска војна алијанса већ постала реалност.
Русија је у Кину извезла најновију војну технику, као што су противваздушни ракетни системи "С-400" и авиони "Су-35". Осим тога, Москва и Пекинг имали су неколико заједничких војних вежби.
Русија је пре две године саопштила да ће учествовати у производњи кинеских система противваздушне одбране.
Политиколог Краузе наводи пример из априла када је Русија повећала војно присуство код украјинске границе. У исто време, Кина је повећала притисак на Тајван.
Краузе сматра да је Пекинг на тај начин јасно дао до знања да је спреман да, ако се нешто догоди, војно подржи свог партнера.
Према писању "Велта", Русија и Кина схватиле су да САД нису у стању да мобилишу своје војне снаге за два истовремена сукоба у различитим деловима света.
Зато, док повећавају тензије, истовремено приморавају Вашингтон на тешку одлуку.
Аутор сматра да су разлози стварања алијансе Русије и Кине њихови заједнички циљеви.
Пекинг и Москва посматрају регионално окружење као зону свог посебног утицаја. Њихов главни противник су САД, које развијају мрежу војних алијанси.
Краузе наводи да Русија и Кина желе да истисну САД из зона њихових утицаја, што би требало да забрине Запад.
Према подацима "Глобал фајерпауер" индекса, којим се рангирају укупне расположиве војне снаге по земљама, САД имају најмоћније оружане снаге у свету, а на другом и трећем месту су Русија и Кина.
САД не могу много да рачунају на помоћ Европе јер Француска у том рејтингу заузима осмо место, а Немачка се налази на 15.
Истовремено, обједињене војне снаге Русије и Кине надмашују америчке, наводи немачки лист.