ВОЖЊА ЛЕВОМ СТРАНОМ: Ево зашто у неким земљама ово правило постоји и данас
Многима је тешко да се навикну на вожњу левом страном
Вожња аутомобила или неког другог превозног средства зна често да буде напорно, концентрација мора да буде на највишем нивоу, четворо очију отворених и спремност да адекватно одреагујете у непредвидивим ситуацијама.
Део паркирања, посебно у великим градовима, не морамо ни да помињемо, али ипак, када сте се саберу мане и предности тога када сте возач, ипак је много тога лакше да постигнете уколико имате аутомобил.
Оно што је интересантно, јесте правило да се у неким земљама и данас вози левом страном. То често онима који возе десном, зна да представља велики проблем.
Како је могуће да се негде ово правило разликује?
Како наводе археолошки докази Стари Римљани су возили своје двоколице и кочије левом страном првенствено због безбедносних разлога. Будући да је већина људи деснорука, а да се у то време стално ратовало, вожња левом страном би им омогућила да рукују оружјем својом доминантном руком, ако би укрстили своје мачеве са непријатељем. Такође, мач се тада уобичајено држао на левој нози, па га је било једноставније извући из корица и одбранити се од разбојника.
Одакле онда десна страна?
Појавом кочија, тј. њиховом чешћом употребом, возач је обично јахао седећи на левој страни, па је десном могао лакше контролисати коње, а у том случају, лакше је и било скренути десно. Ипак, ни друга теорија која долази из Француске, није невероватна. Тамо се неговао обичај да сељаци пролазе с десне, а аристократија с леве стране. Ипак, након Француске револуције, аристократе које су и даље задржале главу на раменима нису хтеле да се размећу положајем, па су се сасвим логично, држали сељака с десне стране. Касније се обичај проширио и на остале европске земље, али је рецимо, Велика Британија увек остала изузетак.
Иако већина земаља вози данас десном страном, постоје неке земље које желе да задрже своју традицију вожње левом страном, а то су на првом месту Велика Британија, затим Тајланд, Јужна Африка, Сингапур, Нови Зеланд, Малта, Малезија, Кенија, Јапан, Јамајка, Острво Мен, Ирска, Индија, Хонг Конг, Кипар, Карипска острва, Аустралија, и многе друге.