ХОЋЕ ЛИ ЗАКОПАТИ РАТНЕ СЕКИРЕ? Зеленски позвао Орбана у посету, ево шта каже Будимпешта
Мађарски премијер већ дуго критикује одлуку да се Украјини додели статус кандидата за улазак у ЕУ
С обзиром на то да бројна контроверзна питања у односима Мађарске и Украјине нису решена, припреме за састанак Виктора Орбана и Владимира Зеленског које су у току показале су да још није време за сусрет двојице лидера, оцена је заменика министра спољних послова Мађарске, Левента Мађара.
ПАЛЕ ТЕШКЕ РЕЧИ Ердоган упоредио Нетанијахуа са Хитлером, овај му ЖЕСТОКО ОДГОВОРИО - пљуште оптужбе!
"СМРТ АМЕРИЦИ, СМРТ ИЗРАЕЛУ!" Бес у Ираку због убиства генерала
ЖЕСТОКО РАЗБЕСНЕЛА ЈАВНОСТ: Позната водитељка ОТПУШТЕНА због ОВЕ грешке (ВИДЕО)
- Припремајући се за састанак Владимира Зеленског и Виктора Орбана, поставили смо услов да прво преговарамо како да решимо спорове за преговарачким столом. Још нисмо дошли до такве тачке и стога би овај састанак сада био неблаговремен, али ми радимо на томе. Украјинци су предузели неке кораке да испуне наше захтеве - рекао је новинарима заменик шефа дипломатије Мађарске.
Током протекле две године, Орбан није одржао ниједан одговарајући састанак са Зеленским, за разлику од других лидера земаља чланица ЕУ, никада није посетио Кијев, а током инаугурације аргентинског председника Хавијера Милеја, мађарски премијер добио је позив да посети Украјину, наводи Ројтерс.
Орбан је, према наводима, тај позив прихватио, али је казао да су министри спољних послова Мађарске и Украјине добили задатак да се договоре о овом питању, без прецизног датума одржавања састанка.
Једнодомни парламент украјинске Врховне раде усвојио је 8. децембра закон о правима етничких мањина, који узима у обзир препоруке Венецијанске комисије, саветодавног тела Савета Европе.
Тај документ уклања бројна језичка ограничења за етничке мањине које говоре један од службених језика земаља чланица ЕУ, али задржава ограничење употребе руског језика у Украјини.
Мађарска влада је саопштила да ће проучити документ и проценити његову практичну примену, јавља Ројтерс.
Будимпешта је претходно скептично реаговала на покушаје Кијева да побољша положај мађарске мањине, истичући да је у претходних осам година већ нането превише штете правима мађарске заједнице у Закарпатју.