Ванредно стање у европској држави: Русија заврће гас, пред њима је тешка зима
Парламент Молдавије је на седници у четвртак одобрио увођење ванредног стања због енергетске кризе у земљи на 60 дана, почевши од 16. децембра, изјавио је председник парламента Игор Гросу.
Влада Молдавије је на седници у среду одобрила потребу за увођењем ванредног стања, саопштио је премијер Дорин Речан, који привремено обавља функцију министра енергетике.
- Предлог одлуке о увођењу ванредног стања усвојен је са 56 гласова посланика, изјавио је Гросу на седници парламента, преноси РИА Новости.
Молдавија тренутно увози руски гас преко украјинске територије. Кијев је, међутим, саопштио да неће продужити уговор са руском компанијом Гаспром, чији је гас пролазио преко украјинске територије све време рата између две земље.
Уговор истиче 31. децембра. То значи да ће и Молдавија остати без гаса. Ванредно стање почиње 16. децембра и трајаће 60 дана.
Од 101 посланика, њих 56 гласало је за увођење ванредног стања које ће омогућити влади да уведе мере за решавање проблема несташице гаса у случају да Русија престане да испоручује гас електрани Цуциурган. Та електрана се налази на територији Придњестровља, отцепљеног проруског региона који делује као држава у држави од раних 1990-их. Та електрана у Придњестровљу користи руски гас за производњу струје која затим снабдева остатак Молдавије.
Молдавски премијер Дорин Речеан рекао је да се његова земља суочава са "изузетном ситуацијом " у којој би Москва могла да искористи питање снабдевања гасом у политичке сврхе да дестабилизује целу земљу, потенцијално остављајући људе без грејања или струје усред зиме.
- Ово мора да је последња зима у историји земље у којој може да нам прети ускраћивање енергије. Јасно је да се ове кризе намерно изазивају, а њихов циљ је стварање панике и хаоса, рекао је премијер, који сматра да би прекид снабдевања гасом могао да изазове економску и хуманитарну кризу у Молдавији.
Пре две године, Молдавија је већ доживела нестанак струје након руских напада на украјинску инфраструктуру повезану са поменутом електраном у Придњестровљу.
Молдавија годишње добија две милијарде кубних метара гаса из Русије, а последњих година постоји договор да сав тај гас иде у Придњестровље. И тај регион је прогласио сопствено економско ванредно стање. Придњестровље није признало власт Молдавије више од 30 година, али постоје одређене економске везе између Кишињева и отцепљеног региона.
Премијер Молдавије Речеан рекао је да је питање транзита гаса кроз Украјину вештачки проблем, јер би руски гас могао да се креће другим правцима.
Међутим, ово је постало упитно јер Гаспром захтева да Молдавија заузврат плати дуг за претходне испоруке, који према руским прорачунима износи 700 милиона долара. Молдавијом управља проевропска влада и председница Маја Санду, која геополитички жели да преусмери земљу на Запад.