ЖИВЕТИ С ИЗБОРОМ: Шта чека Француску ако победи Макрон, а шта ако победи Марин ле Пен?!
Француска на рубу нове револуције
После брегзита у Британији и референдума у Турској, нова европска држава налази се на историјској раскрсници. Финале председничких избора у Француској привлачи велику пажњу у целом свету, а многи прогнозирају да ће од њиховог исхода зависити даља европска политика.
Зашто су битни избори у Француској? Какв год резултат да буде, УТИЦАЋЕ НА ЧИТАВ СВЕТ!
Хоће ли победити сурагат левице и ојачати чланство у ЕУ или ће победити екстремна десница која сања о француском "брегзиту"?
Подсетимо, у други круг председничких избора суочиће се кандидат центра Емануел Макрон и кандидаткиња екстремне деснице Марин ле Пен. Први пут у 60 година постојања Пете републике у другом кругу неће бити представљене главне партије левице и деснице.
Оба кандидата представљају две супротне визије Француске.
Ле Пенова за себе каже да је "кандидат народа" и да "Француска више није у рукама Француза".
- Ови избори представљаће тежак избор између Француске са једне стране – суверенитета, њеног идентитета, вредности и просперитета, и са друге стране земље коју више не препознајемо, која ће нам ускоро постати страна - рекла је она.
Са друге стране, њен противкандидат Маркон залаже се за отворено тржиште, реформу ЕУ и оживљавање француско-немачког пријатељства.
- Ја сам проевропски оријентисан, бранио сам стално током избора европску идеју и европске политике јер верује да је све то веома важно за француски народ. Истовремено, морамо да се суочимо са ситуацијом, да слушамо глас народа. Народ је бесан, нестрпљив и дисфункција са ЕУ није више одржива. У свом мандату ћу размотрити потребу да се Европска унија дубински реформише - рекао је Макрон.
Ле Пен, која се залаже за излазак Француске из зоне евра и одржавање референдума о изласку из ЕУ, противница је мултиетничког друштва и пропагира да се странцима драстично смање социјална давања. Док је Макрон за сарадњу с Немачком, Ле Пен је привржена Русији.
Нема више статуса кво
Ко год да буде победио на изборима, досадашња политика Француске у земљи и свету претрпеће значајне промене. Док ће оне бити драстичне ако победи Лепен, са Марконом ће доћи постепено.
Иако проевропски оријентисан, Маркон је јасно истакао да садашње стање не ваља и мора да се мења. Ако са Бриселом не буде било некаквог договора, Француска ће сигурно тражити своју срећу другде. Ипак, он даје шансу договору са Европом и верује да је компромис могућ. Маркон зна да се од највећег светског тржишта, са којим се односи граде више 60 година, не одустаје тако лако.
Са њим, Французи могу рачунати на стабилност и релативани континуитет досадашње француске политике - иако за њу и није нарочито везан. Како њега прижељкују у Европи и свету то је јасан знак је једини после којег за Француску "нема кризе".
Са ле Пеновом, политика разилажења са ЕУ била би стављена у први план, као и заштита француских граница и културе, али и беспоштедна борба против свих облика миграција који су дозвољени у Француској данас. Инцијалну вест о победи Лепенове пратио би и велики пад на берзама, као што то обично бива након радикалних преокрета. Истовремено, то је вест којом би се задао можда и последњи ексер у "мртвачки сандук" ЕУ, јер ће дати највећи ветар у леђа европској десници које је већ сада у успону, која је уздигнута до неба изласком Велике Британије и која за све своје економске проблеме оптужује ргидну европску бирократију.
Као велики заштитиник суверенитета државе, ле Пенова свакако не би желела да Француска буде ни секунд дуже у мултиетничкој и отвореној средини какава је ЕУ данас. Али, као конфедерација суверених европских држава која би, по засутпиницима те идеје, имала све погодносити а ниједну ману ЕУ, то је већ Европа у коју би волела живети. Но, извесније је да ће Французи пре напустити ЕУ него чекати да се једна таква творевина састави.
Како год да народ одлучи, са том одлуком ће морати да живи. Међутим, само две ствари су сигурне: француска политика би победом ле Пенове била окренута наглавачке, да не помињемо Европску унију. Но, и привидно умерени Маркон представља на свој начин, уистину радикалан став.
С оваквим кандидатима у другом кругу, Француска је на рубу политичке револуције, без обзира на то ко победи.