ЗНАТЕ ЛИ ШТА КРИЈЕ МИСТЕРИЈА БРОЈА "Р"?: Ако он падне испод 1, што зависи од нас, КОРОНА ЋЕ ПРЕСТАТИ ДА СЕ ШИРИ
За неке су радна места жаришта. За друге, оне изнад 65, то су продавнице и пијаце. Под хитно морамо да мењамо своје понашање, закључци су Петре Клепек, професорке инфектологије на Лондонској школи тропских болести.
Рано откривање и рани одговор. У идеалном свету то ће зауставити заразне болести и спречити их да прерасту у епидемију. Изолација, тестирање сумњивих случајева, трасирање њихових контаката и карантин у случајевима да је било ко од тих људи заражен - што боље се то уради, веће су шансе да се ширење заустави. Ове мере добро функционишу, посебно за болести попут сарса, где је лако препознати људе који имају вирус.
БРОЈКЕ О КОРОНИ КОЈЕ СВИ МОРАТЕ ДА ЗНАТЕ: Ево која је просечна старост умрлих и који дан је НАЈКРИТИЧНИЈИ
Исповест професора из Јужне Кореје: "Прао сам руке, био сам ОПСЕНУТ дезинфекционим средствима и добио сам корону"
ПОТРЕСНЕ СЦЕНЕ ИЗ ИТАЛИЈАНСКЕ БОЛНИЦЕ: Нема места за поједине на респираторима, па их ОВДЕ смештају (ВИДЕО)
У случају корона вируса откривање је много теже јер нема очигледних симптома, у овом случају грознице и кашља.
Ако нема симптома, немогуће је идентификовати људе који су инфицирани осим ако се они не тестирају и њихова болест није потврђена у лабораторији, што скининге на аредоромима чини неефикасним у случају ковида-19. Због тога је вирус много теже контролисати. Пре или касније, инфицирани случајеви избегну детекцију и тако почиње ланац преношења и број оболелих експлодира.
Како се епидемија шири популацијом и како је ми контролишемо? У анализи врхунца епидемије мери се трансмисија, то јест пренос, и то уз помоћ репродуктивног броја - познатог као Р, а то је просечни број људи које заражена особа зарази. Ако се зна да ће једна особа заразити више од једне особе, заразна болест ће се ширити и број оболелих ће експлодирати; ако особа зарази мање од једне особе, број оболелих опада.
МИСТЕРИЈА БРОЈА "Р"
Што је већа вредност Р, вирус се више шири. За сезонски грип, једна инфекција води у просеку ка 1,4 инфекција, за корона вирус једна инфекција води у две или три нове инфекције у раном стадијуму раста оболелих. Колико људи ће бити заражено зависи од неколико ствари: колико има суспектних случајева у популацији, колико дуго смо заражени (што смо дуже заражени, већи је ризик да пренесемо болест), од броја људи са којима смо у контакту и од могућности преноса болести на те друге особе с којима смо били у контакту. Да би се епидемија контролисала, вредност броја Р мора да се смањи испод 1. За болести као што су богиње то се постиже вакцинацијом. Ако је Р 2, мора да се имунизује пола популације да би се прекинуо ланац преноса болести, ако је Р 3, мора да се вакцинише две трећине људи да би се дошло на то да Р буде испод 1.
Колико се зна, ефикасна вакцина против ковида 19 неће бити готова за годину дана у најбољем случају.
Скраћење трајања заразе би могло да смањи број оболелих, а то се може за сада урадити ефикасним континуираним тестирањем како би се открили заражени који ће се одмах послати у изолацију и тако се смањио број особа којима болест могу да пренесу. Ово је базична мера за коју знамо да даје добре резултате, али мора да буде брзо спроведена - у Великој Бртанији је потребно од два до четири дана, а у Вухану четири сата.
С друге стране, ако не можемо лако скратити трајање, остају нам две ствари: вероватноћа преноса болести путем контакта и број различитих људи са којима су оболели били у контакту.
Обе ствари ми као индивидуе можемо да променимо тако што ћемо променити своје понашање, и то сте много пута до сада чули: често прање руку у трајању од 20 секунди, топлом водом и сапуном, не дирајте лице, покријте се када кашљете или кијате, останите код куће ако сте болесни. Ту је и социјална дистанца, али и све мере које су у Србији већ уведене.
Као појединци ми сви морамо бити спремни да драстично редукујемо број људи са којима долазимо у контакт на дневном нивоу и да будемо свесни да ће тако бити један дужи период. Али која врста односа је најризичнија за пренос болести?
Адам Кучарски са Лондонске школе тропских болести и ауторка овог текста недавно су сарађивали на Би-Би-Сијевом пројекту којим је руководила Јулија Гог са Кембриџа, а који је назван "BBC пандемија". Реч је о научном пројекту који пружа информације о томе како и где се људи различитих година друже и interreaguju са осталим људима. Показало се да људи од 20 до 50 највише контаката имају са људима на послу тако да је за њих рад од куће кључан за смањење преноса ковида-19, док су они изнад 65 највише у ризику да се разболе у продавницама, на пијацама... Тако да сви морамо у складу са својим годинама да променимо понашање. У Србији је и уведен полицијски час да би се то спровело.
Кључна је одрживост ових мера. Мере могу да смање број Р, али чим попусте, могли бисмо да имамо још један талас епидемије.
За ближе информације можете контактирати 064 8945 235 (број који је отворило Министарство здравља), затим Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић–Батут" (ул.Др Суботића бр.5, 11000 Београд; Тел: 011 2684 566) или институте/заводе за јавно здравље на територији на којој боравите.