Брачни пар из Војводине подигао кредит, а после пар месеци њихов син ДОЖИВЕО НЕШТО УЖАСНО
Тешко да би ико ово опростио некоме, па чак ни родитељима
Брачни пар из малог места у Војводини доживео је шок када су пре два дана судски извршитељи запленили имовину њиховог сина, а све због дуга за кредит који они имају.
Прочитајте и:
Родитељи потписали СМРТНУ КАЗНУ детету: ОДБИЛИ да им беба стара три дана ПРИМИ ТУЂУ КРВ?
Вапај мајке Барбаре Витез: Нестала си без трага... Чекамо те, ти нам живот значиш!
Испоставило се да извршитељи имају право да одузму имовину њиховог сина само зато што су се пријавили на његовој адреси. А до тога је дошло након што им је банка пре пар месеци одузела кућу јер су остали дужни око 5,7 милиона динара за стамбени кредит у швајцарцима. Када су се преселили код сина и променили адресу пребивалишта, чекало их је непријатно изненађење.
- Дошла су два извршитеља и пописала већи део намештаја. Све је одмах отишло на лицитацију. Мени су саветовали да се жалим и докажем да је то мој намештај или да откупим своје сопствене ствари. Ја сам од покојне бабе наследио и кућу и намештај, немам рачуне и немогуће је да докажем да су ствари моје. А једино тако могу да се браним на суду. Немам везе са тим кредитом, нити сам им био жирант. Ово је потпуно бесмислено - прича овај Војвођанин коме због дуга родитеља плене имовину.
Према његовим речима, кућа у којој живи је стара 103 године и налази се под заштитом државе.
- Не знам колико пута ће долазити извршитељи и да ли ће на крају да ми заплене и кућу. Могу све да испразне, а ја ни крив, ни дужан. Једино решење је да избацим родитеље на улицу, па да ме оставе на миру. Питам се да ли би исто поступили да је мајка пријављена у хотелу. Да ли би запленили и тамо намештај? Или да је у старачком дому - жали се син, и додаје:
- Немам избора већ да пустим да ме овако држава буквално опљачка и да се надам да ћу успети да откупим своје сопствене ствари.
Иначе, још пре месец дана писало се о случају ове војвођанске породице која није желела да износи у јавност своја имена. Како су објаснили, након што су се пријавили на синовљеву адресу, добили су налог извршитеља о пленидби имовине на новој адреси иако је све у власништву сина. Од извршитеља су добили објашњење да је све што раде на основу Закона о извршењу и да имају пуно право да пописују и плене имовину на новој адреси.
Са овим случајем упознато је и Удружење "Ефектива" у коме наводе да ће таква судбина највише погодити дужнике у швајцарским францима јер већина њих не може да исплати дуг банци након продаје некретнине, због пада цене станова и раста дуга у еврима.
Нова правила: Ко од медицинског особља оде у иностранство губи радно место у Србији
- Апсурд читаве ситуације је то што дужник након што остане без некретнине мора да пријави боравак на некој адреси. Ако је и даље дужан, извршитељ има право да пописује и плени имовину на новој адреси. Све што власник те имовине може да уради је да изјави тзв. приговор трећег лица, а који не одлаже извршење. Дакле, останете без стана, родбина вас прими јер не жели да спавате на улици, а извршитељ онда плени и имовину родбине која са вашим дугом нема никакве везе - каже Дејан Гавриловић из "Ефективе."
У Комори јавних извршитеља потврдили су да у конкретној ситуацији извршитељ има право да попише покретне ствари које се налазе на адреси на којој су пријављени дужници.
- Њихов син као треће лице може да изјави приговор да су то његове ствари и приложити доказе на ту околност. Јавни извршитељ је исправно поступио, а на основу Закона о извршењу и обезбеђењу - кажу у Комори.
Ако од 1. јануара будете хтели да отворите предузеће, неће вам требати ниједан папир
Министарство: Има начина за доказивање власништва
У Министарству правде кажу да Закон о извршењу и обезбеђењу прописује да су предмет пописа не само покретне ствари које су у својини дужника већ и оне које су у његовој државини, али и државини извршног повериоца или другог лица.
- Прописано је и да се пописују ствари на које је треће лице ставило примедбу да на њима има неко право које спречава извршење. У конкретном случају, извршитељ пописује све што је затечено у стану у којем подстанар станује - кажу у Министарству правде и додају да су власнику стана на располагању приговор или тужба ако се ради о стварима у његовом власништву.
- Постоје начини за доказивање, попут подношења рачуна или изјава сведока - наводе у Министарству.