ДИМ КУЉА У ДАЉИНИ РАВНИЦЕ: Ево зашто се место Оџаци у Војводини не зове Димњаци
Историчари још увек ломе копља око тога зашто се Оџаци не зову Димњаци
Оџаци су место у Западнобачком округу Војводине и административни центар истоимене општине у Панонској равници.
ОВАЈ ДВОРАЦ КРИЈЕ ТРАГИЧНУ ПРИЧУ: Налази се у Србији и симбол је НЕСРЕЋНЕ ЉУБАВИ (ФОТО)
Ово се место се први пут помиње у земљишним књигама као Одос и Ходос 1389. године. Касније се 1522. у записима помиње као Кеменд, а једно време су Оџаци носили и немачки назив Ханфхаусен због тога што су били центар за производњу кудеље.
Историчари нису сагласни око имена
Реч “оџак” је турцизам у српском језику који означава димњак, а оџаци су множина од димњаци. Историчари не могу да се усагласе у потпуности зашто Оџаци не носе назив Димњаци, али све претпоставке иду у том смеру да је место једноставно име добило у време турске владавине када се реч “оџак” шире употребљавала од “димњак”.
Постоји и теорија да су Оџаци добили назив по истоименом месту у Босни пошто је та реч у средњем веку истовремено означавала и турску војну посаду, па су је османски војници користили за сваки свој војни логор.
Друго објашњење иде у правцу да се Оџаци налазе у Панонској равници и да су увек лако могли да се спазе из даљине по диму који куља из димњака (оџака), па да су зато путници и војници почели да по томе називају ово место.
Оџаци се у турским земљишним књигама први пут спомињу 1579. године као “Татар Очак” и као “Оџлак”. Забележено је и да су тада имали 28 домова, од чега је 12 било муслиманских, односно припадало је турским муслиманима.
Данас су Оџаци међу најбитнијим општинама у Војводини
У 17. веку Оџаци су опустели, а становништво се под притиском великих дажбина, које су наплаћиване за потребе војске и финансирања рата, махом одселило на север. Касније су у 18. веку место обновиле српске и шокачке породице, а потом су почели да пристижу и немачки колонисти.
Данас Оџаци важе за једну од најбитнијих општина у Војводини са више од 9.000 становника према последњем попису из 2011. године. Ово место слови међу битније туристичке и културне центре Србије
У Оџацима постоји Музејска јединица Народне библиотеке Србије, као и две уметничке галерије које редовно учествују у годишњим манифестацијама Ноћ музеја.
За Оџаке се каже да су заиста центар истока и запада пошто се у архитектури, али и многим другим стварима, дословно преклапа утицај Турске с једне стране и утицај Аустроугарске с друге стране. Управо се због овога и каже да Оџаци имају јединствени шарм какав се не може наћи другде у Војводини и Србији.