ДРУГИ СРПСКИ АРХИЕПИСКОП: Да ли знате који светитељ је био најодговорнији ученик Светог Саве?
За архиепископа изабран вољом Светог Саве који се 1233. повукао са трона пред други полазак за Јерусалим
Свети Арсеније И Сремац (?—1266) је био други архиепископ српски, од 1233. до 1263. године. Архиепископ пећки Данило II у "Житију архиепископа Арсенија" написаном између 1324. и 1327. наводи да је пореклом "од сремске земље". Замонашио се у младости и кад је чуо за делатност Светог Саве отишао је њему у Жичу. Свети Сава га је убрзо поставио за игумана Жиче.
ОД ШКЕМБИЈАДЕ ДО НОЋИ ВИНА: Ово је прича о фестивалима у Жабљу
Арсеније је за архиепископа изабран вољом свог претходника Светог Саве који се 1233. повукао са трона пред други полазак за Јерусалим. Повукао се са трона 1263. услед тешке болести (парализе). Боловао је и умро у Црнчи код Бијелог Поља 28. октобра 1266. године и сахрањен у Храму Светих апостола у Пећи. Његове мошти ношене су и чуване по разним манастирима, а од 1920. године налазе се у манастиру Ждребаоник код Даниловграда.
Српска православна црква га прославља као светитеља 28. октобра по црквеном тј. 10. новембра по грађанском календару.
Да ли је Сремац из Срема?
Иако би требало да је релативно лако утврдити његово порекло, јер је оно већ садржано у његовом имену, место рођења Светог Арсенија Сремца било је предмет многих стручних полемика.
Према различитим историјским изворима и каснијим тумачењима, завичај светитеља лоциран је од данашњег Срема, преко Мачве до Далмације и јадранске обале.
У житију Светог Арсенија, архиепископ Данило Други наводи да је био родом „од сремске земље”, али истраживачи наглашавају да је средњовековни Срем обухватао и територију данашње Мачве, Посавине, долину Колубаре и крајеве до Ужица. Каснија традиција смешта његов завичај, ипак, северно од Саве и Дунава, у околину Старог Сланкамена. Како наводе предања, Свети Сава се у два наврата живо интересовао за постојбину свог верног ученика и да је желео да сазна више о њој.
Лик Светог Арсенија приметан и у Русији
Ликови Светог Арсенија, поред минијатура у рукописима, су живописани у Пећкој Патријаршији, Дечанима, Студеници, Ариљу, Сопоћанима, Завали, Јежевици, Ораховици, Матејићу код Куманова, Подврху код Бијелог Поља, Благовештењу Кабларском, као и све бројније новије представе. Цркве које су посвећиване његовом имену зидају се у у Пећи, Шудикову на Лиму, Штављу код Сјенице.
Култ Св. Арсенија Српског приметан је у Русији, са више или мање званичног црквеног тона и хијерархијске санкције од средине XV века.