ДУХ ПРОШЛОСТИ КОЈИ ЈОШ УВЕК ЖИВИ: Народни музеј у Белој Цркви, грађевина која чува културу и традицију (ВИДЕО)
До 2003. године музеј се налазио у склопу Центра за културу, а од тада чини саставни део Народне библиотеке у Белој Цркви.
Бела Црква је градско насеље и седиште истоимене општине у Јужнобанатском округу, у Војводини, у Републици Србији. Према попису из 2011. године у њој је живело 9.080 становника.
У традицији и свакодневном животу града и околних села овај град још чува остатке урбане лепоте средњоевропских вароши и многе културне навике Европљана, као што је рецимо традиција уређивања кућа или кухиња са приметним утицајем немачких јела.
ГРАДОНАЧЕЛНИК НОВОГ САДА: "Сва комунална предузећа раде, поред лекара и војске, и радници ЈКП Пута су хероји"
Игор Мировић: До сада уплаћено 30 милиона динара за подршку здравственим радницима
Призор какав се ретко виђа! Сима из Пландишта на јединствен начин показао да пријатељство са Кином нема границу
Бела Црква може да се похвали и многим грађевинама које и дан-данас чувају културну историју од самог настанка града, па све до савремене, модерне културе.
Једна од тих грађевина јесте најстарији музеј у Војводини, основан у Белој Цркви 13. септембра 1877. године.
Био је смештен у згради магистрата, а један од првих кустоса био је Феликс Милекер. Током првих година рада музеј је поседовао завидну нумизматичку, историјску и природњачку збирку.
После затварања, музеј је поново почео са радом 1954. године и тада је смештен у лепу спратну зграду у главној улици, где се и данас налази и добија назив Народни музеј.
Зграда је као споменик културе под заштитом државе од 1989. године. као једна од најстаријих зграда у центру Беле Цркве, јер је зидана почетком 19. века.
До 2003. године музеј се налазио у склопу Центра за културу, а од тада чини саставни део Народне библиотеке у Белој Цркви.
Данас је ово музеј комплексног типа и завичајног карактера, са сталном поставком на којој су презентовани археолошки предмети од неолита до средњег века, предмети историјских збирки из XVIII и XIX века, белоцркванско сликарство XIX и XX века, као и предмети из етнолошке збирке којим је представљена етнолошка група Банатске Хере.
У приземљу зграде налази се галеријски простор у коме се одржавају изложбе (поред других, излагане су и слике Саве Шумановића, Милана Коњовића, Саве Стојкова).
Музеј је комплексног карактера и има више поставки (археолошка, историјска, етнолошка, уметничка, природњачка, нумизматичка). Стална поставка Музеја у Белој Цркви представља хронологију развоја живота на простору општине од праисторије до краја XIX века, а распоређена у четири сале на спрату зграде Музеја.
ПРИЈАТЕЉСТВО СВЕ ЈАЧЕ: Братске провинције из Кине обезбедиле помоћ за Војводину, стигло 70.000 маски!
Културне манифестације за све старосне групе: У овом месту сваке године организује се "САЈАМ ПЕНЗИОНЕРА" (ВИДЕО)
Порука која је ОДУШЕВИЛА НАЦИЈУ и вратила веру у ЧОВЕЧАНСТВО: Дивни гест који ће Кикинђани памтити до краја живота!
Лепе вести за становнике Алибунара: Општина омогућила електронску пријаву деце у вртиће, а ево како до пријаве! (ФОТО)
Фрушкогорски карантин: Намењен за смештај српских држављана, а ево како он изгледа (ФОТО)