ГРАДОНАЧЕЛНИК НОВОГ САДА МИЛАН ЂУРИЋ: Градња три моста у једној години историјски подухват (ФОТО)
Градоначелник Новог Сада Милан Ђурић о три нова моста који се граде у том граду
Са три нова моста потпуно се мења живот у Новом Саду. Највећи мост на Дунаву на Текијама у Петроварадину биће дуг око 1,7 километара.
-То је веза између Каћа и Петроварадина, а део је Фрушкогорског коридора, односно модерног пута од Новог сада до Руме и ти радови су увелико у току. Истовремено гради се и мост у наставку Булевара Европе који ће бити још једна веза на Фрушкогорски коридор. У Новом Саду тренутно постоје три моста која се користе за аутомобиле, а Нови Сад ће добити још три моста од којих један, пешачко-бициклистички. То ће потпуно поменити живот људи у Новом Саду јер ће сав транзитни саобраћај бити усмерен ван града и што је још важније постојећи мостови биће растерећенији , а у самом граду биће мање саобраћаја. Нови Сад никада у историји није градио три моста и на то сам као градоначелник поносан. Где год се осврнете су кранови и радови, и ту се виде како се развија наш град- рекао је за „Дневник” градоначелник Новог Сада Милан Ђурић
Нови Сад се развија на све стране. Колико Нови Сад улаже у Мишелук и да ли ће он инфраструктурно моћи да одговори све већем броју становника И њиховим потребама?
– То је политика коју сам наследио од мог prеthodnika Милоша Вучевића, да развијамо град на све стане. Изградња саобраћајних површина са пратећом инфраструктуром на локалитету Мишелук 3 у Петроварадину која напредује задовољавајућом брзином почела је у фебрару прошле године, план за завршетак је август. Непуних милијарду динара смо из градског буџета издвојили за реализацију овог пројекта, тачније 972,5 милиона динара. Овај пројекат подразумева изградњу саобраћајних површина са пратећом инфраструктуром и то изградњу водоводне и канализационе мреже, атмосферске канализације, јавног осветљења, саобраћајних површина, пешачких и бициклистичких стаза и паркинг места. Биће изграђено 65 паркинг места, док ће јавну расвету чинити нових 196 стубова јавне расвете.
Новосађани са нестрпљењем очекују почетак радова на изградњи пешачко-бициклистичког моста на стубовима некадашњег моста Франца Јозефа. Докле се стигло у реализацији тог пројекта?
– И ја то једва чекам, и ако се буде наставила досадашња динамика требало би на лето да почну припремни радови. Град Нови Сад је поднео иницијативу Влади Србије да се и овај пројекат прогласи пројектом од посебног значаја за Републику Србију. Чим добијемо одговор, обавестићемо о томе јавност. То би имало вишеструки значај за овај стратешки инвестициони пројекат. Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре након потписаног Меморандума о разумевању са кинеском компанијом „Схина Схандонг Интернатионал“, ускоро очекује и потписивање Комерцијалног уговора за изградњу пешачко-бициклистичког моста. Уговор ће, поред изградње, подразумевати и израду преосталог дела техничке документације – Пројекта за грађевинску дозволу и Пројекта за извођење.
Радови на Мишелуку
На Мишелуку 3 ће, након изведених радова, биће постављена саобраћајна сигнализација, као и урбани мобилијар – клупе, корпе за отпатке и држачи за бицикле. Важно нам је и што ће овај локалитет бити оплемењен садњом дрвећа и жбуња, као и травњака. Овим радовима фактички решавамо даљи развој овог насеља које ће у перспективи верујем бити једно од најлепших насеља у нашем Граду.
Шта ће изградњом моста добити пасионирани љубитељи бициклизма којих је све више у нашем граду?
– Добиће нову непрекидну пешачко-бициклистичку стазу од Универзитетског кампуса до Прерадовићеве улице у Петроварадину и Горњег платоа Петроварадинске тврђаве. Са новосадске стране, бициклистима ће бити омогућен приступ са међународне „Еуро Вело 6“ руте, која се протеже уз Дунав, дуж Београдског и Сунчаног кеја, а која је јако популарна код циклотуриста, и због које се они задржавају у Новом Саду. Цео тај део око моста ће изгледати потпуно другачије. Радови ће подразумевати изградњу приступних рампи за мост и уређење партера на новосадској страни, али и реконструкцију улице Каменички пут изградњу приступних рампи за мост са уређењем партера на бедему дуж Каменичког пута. Биће изграђене нове гране тунела и тунелског окна за смештање два панорамска лифта и степеништа, уређен излаз на Тврђаву и место некадашње стражаре, али и реконструисане саобраћајнице и приступ тунелу код „Ловотурса“.
Спортски комплекс у Футогу на 5.000 квадрата
Иако је тек пролеће, због високих температура некако имамо утисак да лето само што није стигло. Да ли ће Футожани први пут у свом насељу моћи да се купају у базенима?
-Ја се искрено надам да хоће. Радове на изградњи Спортског комплекса у Футогу започели смо у марту 2022. године и план је да буду завршени у мају ове године. Вредност целе инвестиције је 1,7 милијарди динара. Цео објекат се простире на преко 5.000 метара квадратних, и садржи олимпијски базен и дечији базен, као и популарни базен „брчкавац“ за оне најмлађе. У дворишту објекта су отворени спортски терени: по два кошаркашка, одбојкашка и тениска терена, затим дечија игралишта и теретане на отвореном. Изграђена је и комплетна пратећа инфраструктура неопходна за функционисање самог објекта, од водоводне и канализационе мреже, саобраћајница, пешачких стаза, до паркинга за аутомобиле и аутобусе и јавног осветљења. Радови на изградњи Спортског комлекса су у завршној фази. Процена стручног надзора Градске управе за грађевинско земљиште и инвестиције јесте да је завршетак свих активности реално очекивати до краја маја ове године.
Извор: Србија Данас/Dnevnik.rs