Место у Бачкој где различите вере спајају људе, а не растављају: Мир је један, а храмова много! (ВИДЕО/ФОТО)
На територији општине Бечеј налазе се две цркве које поред своје спољашње и унутрашње лепоте красе град и негују дух вере.
Када говоримо о општини Бечеј и њеним богатствима која засигурно представљају прави туристички потенцијал, без сумње морамо поменути њен значајан географски положај, природне лепоте, лов, риболов, зеленило...
Романтичну Тису која мами туристе широм Србије и њено обиље садржаја којима се туристи увек радо враћају. Међутим, оно што се посебно издваја јесте дух православља, вере, прошлости која се помно чува од заборава, како православних, тако и католичких верника.
Знате ли ви шта је то "АЈФЛЕЛОВ ШЛАЈЗ"? У Бачкој се крије драгуљ Србије, а његова прича фасцинира! (ВИДЕО/ФОТО)
Место где у плетеној корпи настаје магија за непце: Знате ли за легендарни ПИРОТСКИ КАЧКАВАЉ са лесковог прућа? (ФОТО/ВИДЕО)
НАЈВЕЋА СВЕТИЊА ОВОГ КРАЈА: Погледајте какве тајне крије "МАЛИ ОСТРОГ" у Малом Зворнику (ФОТО/ВИДЕО)
Наиме, на територији општине Бечеј налазе се две цркве које поред своје спољашње и унутрашње лепоте красе град и негују дух вере.
Једна од њих је српска православна црква у Бечеју која је посвећена светом великомученику Георгију. Подизање зграде српске православне цркве у Бечеју започето је 1851, а окончано 1858. Неимари Јован Сомборски и Андрија Шмаус замислили су једнобродну основу са полигоналном апсидом и певничким просторима који су обележени благим правоугаоним испустима, видљивим на фасади тако да разбијају раван подужних зидова.
Акценат је стављен на западно прочеље, чијем репрезентативном изгледу доприносе отворени портик у ширини наоса и три звоника, од којих је средњи двоспратни, док су бочни, нижи, прислоњени уз западни део храма. Барокна обележја грађевине огледају се у декоративној обради фасада са каменом пластиком биљног карактера, концентрисаном пре свега око отвора, као и на упечатљивом главном улазу у цркву, испред кога су четири висока коринтска стуба. Ентеријером доминира иконостас подигнут десет година након изградње храма, дело мајстора Кистнера из Беча.
У периоду између 1889 - 1893. године Урош Предић је насликао престоне иконе са стојећим фигурама светитеља, над њима празничне иконе и представу св. Тројице над царским дверима, а у највишој зони Распеће и овалне иконе са ликовима апостола, пророка и јеванђелиста. Предићев опус у бечејској цркви припада најбољим остварењима у раној фази овог сликара.
Црква је категорисана као споменик културе од великог значаја.
Црква Светог великомученика Георгија грађена је у стилу касног класицизма, док су три торња, као симбол Светог тројства, рађена у барокном стилу. Градња цркве почела је 1851. године. Главни мајстор био је Андрија Шмаус, а његов помоћник Мита Сомборски из Бечеја. Завршена је септембра 1858. године. Иконостас Цркве светог Георгија красе 63 иконе. Рађен је у барокном стилу. Завршио га је бечки мајстор Кистнер 1868. године, а позлату иконостаса је радио бечки уметник Јараи. Саме иконе је радио Урош Предић од 1889. године до 1893. године.
Са друге стране, Бечеј је општина која је богата и Римокатоличком црквом. У Бечеју је подигнута прва католичка црква 1763. године. На њеном месту је изграђена данашња 1830. године и посвећена је Великој Госпојини.
Објекат данашње цркве датира из 1830. године. Пре тога је на истом месту била прва католичка црква подигнута 1763. године од набоја прекривена трском.
У 1786. години црква је срушена и на истом месту је саграђена нова са торњем, док је данашњи облик цркве формиран 1887. године. Торањ је дограђен 1923. године. Витраже на прозорима урадио је Кратзман Еде 1892. године. Првобитно је урађена у стилу раног класицизма, док касније поприма мешавину различитих архитектонских стилова. Унутрашњост цркве је богато украшена орнаментима у барокном стилу.
Слику "Успење Богородице", која је на олтару, радио је бечејски сликар Мор Тан.
Лепоте ове две цркве које красе и које су обогатиле ову општину речима се не могу описати. Мир коју свака за себе, али и заједно носе је оно што мами туристе широм Србије, али и шире, како православце, тако и католике, али и друге вере.
Пројекат је финансиран из буџета општине Бечеј. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.