ГАЛЕРИЈА КОЈА ЈЕ ПОНОС ЦЕЛЕ СРБИЈЕ: Ова кућа у Ковачици чува најлепше и најстарије слике (ВИДЕО)
Галерија наивне уметности у Ковачици данас у свом фонду има 521 слику.
Тешко је одредити, када је тачно наивна уметност у Ковачици настала. Први сликари почели су да сликају из хобија, без икаквог познавања академске конструкције слика и ликовних композиционих елемената.
Први, који су узели четкицу у руке и почели да сликају били су Мартин Палушка и Јан Сокол 30-тих година прошлог века.
Већ 1942. године прикључио им се и Михал Биреш а касније и Владимир Бобош. Љубитељи сликања су 1950. године основали ликовну секцију у оквиру Културно-просветног удружења "Покрок" и за врло кратко време придружили су им се сликари Мартин Јонаш и Јан Књазовиц.
Кућа која крије животни пут једног од највећих српских научника: Са пашњака Идвора до научењака светског звања (ВИДЕО)
"САЧУВАЈМО ЗЕМЉИШТЕ ЗА БУДУЋЕ ГЕНЕРАЦИЈЕ": Општина Пландиште обезбедила сигурност и заштиту свих пољопривредних површина (ВИДЕО)
Општина Опово у служби грађана: Закажите разговор са председником општине путем "Отвореног телефона"
У том најранијем периоду нису имали свој лични препознатљив стил. У почетку су копирали познате сликаре, пресликавали разгледнице. Највише их је привлачила егзотика, као што су на пример венецијанске гондоле, тиролски пејзажи, афрички тигрови. Добро су се у томе сналазили и образовали, не осећајући потребу за индивидуалним изразом.
Тек нешто касније, сваки од њих је у свом стваралаштву проналазио свој лични ликовни израз, јединствен и карактеристичан за сваког понаособ. Тај свој стваралачки чин преносили су на платно. У Удружење "Покрок" су постепено долазили нови самоуки сликари.
Сликари из Ковачице су својим суграђанима први пут презентовали своје слике - уља на платну 1952. године приликом прославе 150. годишњице од оснивања места Ковачица. На овој изложби учествовало је дванаест сликара, као и Удружење жена из Ковачице са својим рукотворинама.
Међу сликарима који су излагали своје радове били су: оснивачи Мартин Палушка и Јан Сокол, Michal Биреш, Владимир Бобош, Вилма Ђурић, Мартин Јонаш, Јан Књазовиц, Павел Суханек као и два столара, који су правили интарзије. Дакле 1952. годину можемо сматрати годином појављивања ковачичке наивне уметности. Те исте године основана је и ликовна-сликарска секција, у оквиру које су били активни најпознатији сликари ковачичке наиве као што су Мартин Јонаш и Јан Књазовиц.
О сликарима наиве у Ковачици се све више говорило, њихова дела изазивала су све већу пажњу шире јавности. У Ковачицу су затим почели да долазе новинари, дипломате, академски сликари, туристи, који су за њих сазнали путем штампаних и електронских медија. Тако је настала потреба да се обезбеди простор, где би на једном месту било изложено више слика, по могућству свих аутора, како би љубитељи наивне уметности добили целокупну слику о наивним сликарима. Из тога је проистекла идеја о оснивању Галерије сликара - земљорадника из Ковачице.
Галерија је сваке године уместо чланарине, од сваког члана добијала по једну слику и на тај начин постепено формирала свој сопствени фонд слика. Ова обичај траје и дан-данас. Галерија наивне уметности у Ковачици данас у свом фонду има 521 слику.
Слике ковачичких сликара приказују живот и рад човека на селу. На своја платна сликари наивци верно преносе ковачичке народне ношње, народне обичаје, фолклор, тежак живот сељака, радове на њиви, долазак Словака на ове просторе, приказују традиционалну собу у кући сељака, са старим крпарама и сличним предметима, такође дворишта сељачких кућа, сеоске улице и слично.
Дана 15. маја 1955. године отворена је Галерија народних сликара из Ковачице. Била је то прва сеоска галерија слика у Ковачици и уопште прва сеоска галерија слика у тадашњој Југославији. У том периоду почињу да сликају: Ондреј Вењарски, Јан Гарај, Павел Лацко, Катарина Карлечик из Ковачице и Јан Бачур из Падине. Крајем 1957. године, оснивањем Дома културе "3. октобар" у Ковачици долази до знатних промена, јер је све активности на пољу културе и уметности преузела новооснована институција.
У оквиру Дома културе "3. октобар", Галерија наивне уметности функционише од 1955. године па све до 15. децембра 2008. године, када постаје самостална институција од националног значаја.
У данашње време, Галерија наивне уметности веома је позната, и управо захваљујући њој и њеним сликарима у Ковачицу долазе на хиљаде познатих и мање познатих љубитеља наиве, изражавају поштовање и дивљење према руралном уметничком феномену као што је ковачичка наива.
Посетиоци Галерије наивне уметности у Ковачици овде могу видети, осим уља на платну, и остале технике као што је пастел, акварел, графике, као и осликане тиквице, мале шамлице итд.
У септембру 1989. године Галерија наивне уметности добила је нове просторије, у којима наставља са својом делатношћу. Сваке године, првог викенда у октобру у оквиру манифестације "Ковачички октобар", у Галерији се отвара традиционална изложба чланова ковачичке наиве.
На "Ковачичком октобру" је до сада своје радове излагало више од 60 аутора. У претходном периоду Галерија је имала 37 активних чланова. Данас је тај број смањен на 21.
ХУМАН ГЕСТ У СОМБОРУ: Донација 400 визира за медицинске раднике, а погледајте како их Драган производи (ВИДЕО)
Место на ком се ковао сребрни новац: Како је кутак Војводине постао узданица краљеве ризнице? (ФОТО)
ДУХ ПРОШЛОСТИ КОЈИ ЈОШ УВЕК ЖИВИ: Народни музеј у Белој Цркви, грађевина која чува културу и традицију (ВИДЕО)
Општина Пландиште обезбедила олакшицу за све родитеље: Од априла много лакши упис деце у основне школе (ВИДЕО)
Манифестација која мами туристе из свих крајева Србије: "Ноћ младог вина" у Чуругу обећава добар провод (ВИДЕО)