Хармонија мириса и укуса која остаје дуго на непцима: Крените путем вина кроз Војводину!
Општина Ириг има чак три винарије
Први чокот винове лозе на брежуљцима Фрушке Горе засађен је по жељи римског цара Марка Аурелија Проба који је био родом из тих крајева данашње Војводине. Било је то пре 1700. година.
Према записима, фрушкогорска вина су се извозила још у 15. веку у Чешку и Пољску.
Мало историје о Иригу, "Фрушкогорској престоници": Неке од ових података сигурно нисте знали!
Књижевник и члан бечке Академије наука Захарије Орфелин је у другој половини 18. века у Бечу штампао брошуру о винима у Срему, док је неколико деценија касније свештенство манстира Раковац, једног од 17 колико их је на Фрушкој Гори, у Будиму штампало први виноградарски приручник. То су и најстарији радови на српском језику о виноградарству и винарству у Војводини.
Фрушка Гора је подручје италијанског ризлинга, по некима чак и његова прадомовина. Под том врстом лозе је више од половине винограда на овој лепој војвођанској планини. Због географског положаја, близине Дунава, микроклиме и рефлексије сунца с површине Дунава, у овом крају грожђе раније сазрева и има који проценат више шећера у поређењу са другим виноградарским крајевима Војводине.
Најпознатије винарије на територији Општине Ириг су:
1. Винарија "Ковачевић"
Вина винарије Ковачевић потичу из породичних винограда у Иригу, као и из других делова фрушкогорског виногорја и из ширег, сремског винског рејона.
Дугу традицију производње вина у фамилији Ковачевић 2000. године је преузео предводник треће генерације винара-Мирослав Ковачевић, стварајући једну нову, модерну винарију.
Данас винарија Ковачевић има и дугорочну уговорену и брижљиво контролисану производњу грожђа на површини од око 200 хектара винограда, који се налазе у власништву старих фрушкогорских виноградарских породица.
Године 2013. винарија Ковачевић је започела велики пројекат реновирања старе Иришке задруге, једне од најугледнијих српских винарија пре Другог светског рата. Тај пројекат рестаурације обухватио је и стварање једног новог подрума, под називом "Подрум 1930" у којем се производи линија вина под називом "Орфелин".
Основна филозофија Винарије Ковачевић се огледа у производњи "премиум“ вина специфичног стила, која се одликују упечатљивом хармонијом и елеганцијом мириса и укуса.
Вина Винарија Ковачевић су: Аурелиус, Chardonnay Barrique, Рајнски Ризлинг, Саувигнон, Rosetto, Бермет, Цувее Piquant, Пенушаво вино Ковачевић, Chardonnay Ковачевић.
2. Винарија "Мачков подрум"
Далеке 1800 и неке године господар-Митар Јојић после напорног дана кошења сена пио је вино, произведено од грожђа из својих фрушкогорских винограда Селеуш и Грабовац, тада ни слутио није да је део традиције у настајању.
Тодор, Митров син, мудар и далековид човек, оженио је Персиду Чекић, која му је у мираз донела виноград Мемијево.
У њему данас расте лоза Португизер. Пред крај свог живота, 1926. Тодор је постао један од оснивача надалеко познатог Иришког подрума.
Свака генерација Јојића оставила трага – неки су марљиво додавали и радили. По неки у мираз однели или на карти изгубили, али ген за вино се преносио до данас.
Садашња генерација умешно користи вредно наслеђе предака о неговању винограда и прављењу вина. У комбинацији са савременим светским сазнањима из енологије, производе вина која у себи носе особености фрушкогорског поднебља и сву симболику породичних животописа утканих у преливе винских гутљаја.
3. Винарија "Деурић"
Смештени на осунчаним, јужним обронцима Фрушке горе, на висини од 250 метара надморске висине, виногради представљају основ за производњу најквалитетнијег вина у једном од најпознатијих виногорја Србије.
Изузетни климатски услови, добра земља, сертификован садни материјал уз брижљиво подизање, узгој и контролу приноса, као и стручну консултацију светски познатих енолога, гарантују високи квалитет грожђа, јер за њих важи правило да производња вина почиње у винограду.
На површини од 13,5 хектара узгајају се беле сорте грожђа рајнски ризлинг, саувигнон, траминац, chardonnay и црне сорте пробус, мерлот, пинот ноир.