ИМАО ЈЕ СВОЈУ УМЕТНОСТ И ТУЖНУ ЉУБАВНУ ПРИЧУ: Живот чувеног Уроша Предића је заиста нешто посебно
Доживео је дубоку старост...
Урош Предић, рођен је 7. децембра 1856. године, као најмлађи син свештеника Петра Предића, у Орловату. Школовао се у Орловату, па у немачкој школи у Црепаји, а потом и од 1869. до 1876. године студирао је гимназију у Панчеву (панчевачка реалка, која је касније добила име по њему).
Његов таленат је врло брзо препознат, па је добио и стипендију Матице српске, која га је 1876. године одвела на бечку сликарску академију. Завршио ју је 1880. године у класи једног од најпознатијих бечких сликара Кристијана Грипенкерла.
Иако је био посвећен само уметности и никада није основао сопствену породицу. У Орловату је остала прича о његовој неоствареној љубави. Наводно је мајка Ане Накараде (1873-1938) била против њихове везе, вероватно због разлике у годинама.
Предић је сматран за најизразитијег представника академског реализма код Срба. Код њега су највише заступљени портрети, иконографија, жанр и историјске композиције, ређе предео, и само један акт.
Прочитајте и:
- Илије Коларца се плашила и власт: Имао је само основну школу, а иза себе је оставио НАЈВЕЋУ ЗАДУЖБИНУ
- Панчевачки плесач освојио ПРВО ЗЛАТО за Србију на Европском првенству у ирском плесу
- Исидора Секулић је прва жена члан САНУ: Говорила је да срећна није била, ево шта је обележило њен живот у Панчеву
Од жанр сцена, позната дела су "Весела браћа" и "Сироче" (на мајчином гробу), затим историјска дела су "Херцеговачки бегунци" и "На Студенцу". Једна од најпознатијих његових слика је Косовка девојка. Урадио је чувене портрете председника Академије: Симе Лозанића, Стојана Новаковића (1920), Јована Жујовића (1921), Јована Цвијића (1923), Ђорђа Вајферта (1927) Слободана Јовановића (1930), Богдана Гавриловића (1935) и Александра Белића (1940). Затим портрети Михаила Петровића (1943), Ксеније Атанасијевић(1917), Бране Петронијевића (1911) итд.
Селф-Портраит by Урос Предиц, оил он цанвас 1916. pic.twitter.com/V08vtRSGw1— Јохн Ј Брумер (@Karacyr_1970) Аугуст 8, 2017
Михајло Пупин је чак на изложби у Паризу 1889. године откупио његове слике "Херцеговачки бегунци" и "Сироче на мајчином гробу" и поклонио их Народном музеју у Београду.
Иконостас цркве у Бечеју је његово врхунско дело које му је такорећи послужило као узор за друге у тој области.
И када је био у дубокој старости, био је пун позитивне ведрине и радне енергије. На жалост, неколико месеци пре смрти се попео на столицу како би ређао слике у свом атељеу, приликом чега је пао и поломио ногу. Од тога се никада није потпуно опоравио, а претпоставља се да је тај догађај и убрзао његову смрт.
Умро је 1953. године у Београду, у својој 96. години, као најстарији српски сликар.
Урош Предић и Лаза Костић...прохујало... pic.twitter.com/F1UuWoGKDK— Славољуб (@Gezdaiva) Јуне 8, 2017