Једина установа која изучава АГРАРНУ ПРОШЛОСТ СРБИЈЕ: Музеј пољопривреде у Кулпину понос Бачког Петровца (ВИДЕО)
Музејски комплекс у Кулпину обухвата језгро насеља из друге половине 18. и прве половине 19. века, на територије општине Бачки Петровац
Сачињавају га два дворца са помоћним објектима, која су саградили чланови властелинске породице Стратимировић, као и парк, стара зграда школе, српска православна црква и парохијални дом.
Иако историјски не припадају истом времену, комплекс чине и словачка евангелистичка црква грађена 1875–1879 и родна кућа патријарха Георгија Бранковића реконструисана у српску вероисповедну школу 1899. године.
Лепота барока у срцу Вршца: Владичански двор плени својом грациозношћу (ВИДЕО)
Храм који чува историју заједнице: Римокатоличка црва Светог Тројства понос свих становника Чоке (ВИДЕО)
Најстарија кућа у Бачком Петровцу ризница историје: Глинени кућерак сведок народне архитектуре и духовности (ВИДЕО)
Пољопривредни музеј у Кулпину као једина специјализована музејска установа у земљи, за истраживање и изучавање аграрне прошлости, основан је 1993 године. Пољопивредни музеј у Кулпину чини комплекс "Каштел" и "Стари дворац" који су стављени под заштиту државе као споменички објекти, а саграђени су 1863.године.
Музеј је окружен велелепним парком од 4,5 ха који представља природни споменик-арборетум ретких и заштићених биљних врста. Парк у оквиру велепоседа је и некада представљао прворазредно уметничко дело хортикулурне и вртне уметности. Музеј реализује сталне тематске и повремене изложбе.
Година изградње дворца у оквиру комплекса Ђоке Дунђерског није позната. Историјски подаци говоре да су грађени за племићку породицу Стратимировић.
Марија Терезија је 1745. године овој породици поклонила посед за њихове заслуге у рату против Турака на страни Аустрије. Породица Стратимировић је била власник поседа у Кулпину око 120 година. Крајем 1889. године прелази власништво поседа породици Дунђерски. Били су власници до 1945 године када је имање национализовано.
Стилски и временски обе грађевине припадају епохи класицизма. Велики дворац "Каштел" је добио данашњи изглед приликом рестаурације 1912 године. Мањи дворац "Стари дворац" је приземна зграда истог стила.
До данас су у Пољопривредном музеју урађене изложбе о историјату хмељарства, пшенице, сирка, конопље, млекарства, говедарства, свињарства и овчарства. У музеју се сваког лета одржавају радионице где долазе инострани гости уметници (Словачка, Словенија, Хрватска итд.) и израђују разне предмете од конопље. Иначе, Кулпин је био највећи произвођач индустријске конопље у Европи између Првог и Другог светског рата, за време постојања краљевине СХС и краљевине Југославије.
Од 2004. године Пољопривредни музеј се налази у саставу Музеја Војводине.
Последњи обимнији радови на рестаурацији великог дворца обављени су 2009. године, када је у овом објекту постављена изложба стилског намештаја.
Стари симбол Чоке: Дворац "Марчибањи" мами туристе својом интригантном историјском причом! (ВИДЕО)
Ризница знања у Бачком Петровцу: Гимназија "Јан Колар" је место где Срби и Словаци заједно уче! (ВИДЕО)
Дворац чува ЉУБАВ за коју цела СРБИЈА ЗНА: Ленка и Лаза једино су на овом месту ЗАУВЕК ЗАЈЕДНО! (ВИДЕО)
Школу немају, али Дом културе одолева времену: Најмање село у Чоки негује културне вредности и традицију (ВИДЕО)
Једино место у Србији где се ВИНО ЧУВА НА ТРАДИЦИОНАЛАН НАЧИН: Упознајте Чоку - градитељку мултикултуралности (ВИДЕО)