КИКИНДА ЦВЕТА ЛИ, ЦВЕТА: Ево шта је све урађено, а шта грађани тек могу да очекују! (ФОТО)
Значајни резултати и велики планови...
Привреда највећег севернобанатског града, после више година озбиљне стагнације бележи видљиве помаке опоравка и напретка. Како проблем није настао “преко ноћи”, тако се и до стабилизације и великих корака напред не може доћи одједном и без студиозног рада и сталне подршке постојећој привреди, а нарочито потенцијалним инвеститорима.
Управо такав заокрет учињен је од стране локалне самоуправе. Акценат је стављен на привреду, на сегмент друштва који зарађује и ствара за све остале. Град је од почетка 2014. године урадио неколико кључних ствари да би обезбедио повољну инвестициону климу, али и да би привредним друштвима која имају проблеме помогао у складу са својим могућностима и надлежностима, али и лобирањем.
О свему детаљно прича Саша Танацков, члан Градског већа за локални економски развој:
- После више деценија Кикинда је добила инфарструктурно опремљену индустријску зону површине 18 хектара, а са Републике Србије пренето је земљиште површине 22,6 хектара на Град Кикинду, где ће бити изграђена додатна индустријска зона. Управо те две површине уврштене су и у слободну царинску зону, па је тако и Кикинда има, као један од 14 градова у Србији. За део новоизграђене индустријске зоне градоначелник Павле Марков и администрација којом руководи воде завршне разговоре за долазак инвеститора из области текстилне индустрије који би требало да запосли неколико стотина радника.
- Такође, отворен је међународни друмски гранични прелаз Наково – Лунга који је широм отворио врата трансферу инвеститора из западне Румуније у Кикинду. Први пример тога је италијанска фирма “Zoppas Индустриес”, фабрика која већ у самом старту запошљава нешто преко 300 радника. Ова компанија наставља са инвестицијама и крајем ове и почетком следеће године планира проширење производних капацитета и радно ангажовање још око 200 радника.
- У град је, управо због инфраструктурно опремљене индустријске зоне и стручне радне снаге из металског сектора, 2016. године дошла и француска фирма “Мецафор”. Они су изградили фабрику површине 4.800 квадрата. Вредност те инвестиције била је око четири милиона евра, запослили су преко 70 мајстора и стручњака који се баве завршном обрадом металних одливака, који из Кикинде одлазе за директну уградњу у најпознатије светске фабрике индустрије различитих врста моторних возила.
- Овог пролећа започета је и изградња још једне нове фабрике, такође француске, која већ успешно послује у Кикинди, “Ле Белиера”, ливнице алуминијумских одливака за аутомобилску индустрију, где сада граде погон за машинску обраду. Постојећа инвестиција вредна је око 12 милиона евра, што подразумева улагање у изградњу објекта и набавку нових и најсавременијих машина за ЦНЦ обраду ливених делова, који ће тако бити испоручивани за директну уградњу код произвођача аутомобилских мотора. Завршетком постојеће инвестиције још 80 људи добиће посао, поред постојећих 640. Уједно, они су највећи извозници са остварених нешто преко 45 милиона евра у прошлој години.
- После једне деценије од затварања објекат бивше Робне куће “Београд” продат је и од недавно у њему ради Тржни центар “Асиа”, који је са преко 3.000 квадратних метара продајног простора највећи у северном Банату и пограничним деловима Румуније.
- Од привредних друштава, по којима је Кикинда од раније била позната, треба нагласити стабилан рад “Метанолско – сирћетног комплекса” и очекивање доласка стратешког партнера, јер су за њих интересовање и званично истакли јапански “Мицубиши” и немачки “Кроноспан”. Чувена кикиндска индустрија грађевинског материјала “Тоза Марковић” је изашла је из стечаја тако што их је, као највећи поверилац, преузео “Србијагас”. Ове године у “Този” је инвестирано у нову линију за дигиталну штампу керамичких плочица, а оживљена је продајна мрежа на терену на простору суседних држава.
- “Банини”, надалеко позната фабрика сендвич кекса и осталих кондиторских производа, продат је другом великом српском кондитору “Jaffi” из Црвенке. За кикиндске колачаре слободно се може рећи да је то њихово ново рођење и нови почетак, који би требало да их врати на високе позиције на кондиторском тржишту екс југословенских простора. Ливница “Кикинда” преузета је, као чланица “Цимос Групе”, од стране италијанске инвестиционе групе “Palladio финанзиариа” и сада се чекају потези новог власника и његови планови за целине “Аутомобилска индустрија”, “Металац” и “Инсерт” у којима је запослено око 730 људи.
- Један велики сегмент старе Ливнице купио је кикиндски “Grindex” који наставља успешну традицију производње алатних машина брусилица. “Grindex” треба посебно истаћи зато што је то локална инвестиција и што је плод домаће смелости и памети да се раде производи високе технологије попут ЦНЦ брусилица. У рангу малих и средњих предузећа, у својој бранши у Србији, сасвим солидно раде “Блик Продукт” (производња вишеслојне амбалаже за прехрамбену индустрију), “Атлер – Фонтана” (производња торти, колача и смрзнутог пецива), “Шоле” (производња металних контејнера тазличитих габарита), “Морар sweets” (кондиторска индустрија), “Пекара Кикинда” (производња штрудли), “EMMEPI” (производња женских чарапа)...
- Једна од важних инвестиција коју Град Кикинда планира јесте и уређење и изградња градске пијаце, а у комуналном смислу свакако је најважнија изградња фабрика воде. Кикинђани већ тридесет година користе проблематичну воду за пиће, па ће инвестиција вредна шест милиона евра, коју финасира Немачка развојна банка (KfW), а где за кредит гарантује Република Србија, уз замену дела водоводне мреже, свакако допринети да житељи највећег севернобанатског града коначно добију здраву пијаћу воду - завршио је детаљно излагање Танацков.