Уметник који осликава своје детињство: Да ли сте видели слике наиве које мешају и преплићу МОДЕРНО ДОБА И ТРАДИЦИЈУ (ФОТО/ВИДЕО)
Лични печат овог великог уметника, Павела Хајка јесте петао у свим својим облицима и стањима.
Општина Ковачица у Војводина једна је од ретких општина у Србији која може да се похвали светском славом и тиме да цео свет зна за уметност која се овде деценијама негује.
Ковачичка наивна уметност позната је широм света, а родоначелници овог уметничког правца итекако су поспешили да репутација општине Ковачица буде изузетно позитивна.
Цвета дуално образовање у Старој Пазови: Више знања доноси нова радна места, веће плате и нове инвестиције за све грађане (ФОТО/ВИДЕО)
Ко једном дође, више одавде не иде: Идилично окружење за инвеститоре, из годину у годину све више радних места (ВИДЕО)
Нови путеви, школе и вртићи: За бољи живот грађана - ова војвођанска општина инвестира у будућност (ВИДЕО)
Туристи из целог света долазе да гледају дела наивне уметности, али и да чују приче о ковачичким сликарима који су сликали оно што су видели у животу, суживот свој са другима, али и њихове свакодневне дане проведене на селу.
Неки од најпознатијих сликара наиве јесу Мартин Палушка, Јан Сокол, Владимир Бобош, Михал Биреш и Јан Књазовиц, а касније су им се придружили и Мартин Јонаш и легендарна Зузана Халупова.
Родоначелници наиве својим вештим рукама и вредним прстима дали су облик овом правцу у уметности, дали су лепоту, препознатљивост, популарност, назвали је културом и дали пример будућим генерацијама како мора и како треба даље.
Међу новијим уметницима наиве, својим модерним делом које се преплиће са старом школом и традицијом издваја се Павел Хајко. Уметник који својим делима пркоси времену, средини, историји, традицији... Уметник који својим вештим прстима и бујном маштом меша добро и лоше, морал и неморал, етику и оно што етика није и од тога прави уметничка дела по која долазе људи широм света, не само Србије и региона... Долазе да виде, осете, додирну машту овог сликара који својом професионалношћу представља симбол Ковачице, али и читаве Србије.
Познато је свима да сваки сликар наиве има свој симбол по којем је препознатљив и који остаје насликан на сваком делу, има свој симбол и лични печат.
Лични печат овог великог уметника, Павела Хајка, јесте петао у свим својим облицима и стањима.
На питање зашто баш петао, сликар Павел објашњава да је то зато што је Ковачица пуна петлова, те се отуда јавила симболика петла и на његовим делима.
- У Ковачици свако двориште има макар једног петла, па тако и моје. Ми смо имали једног петла који је стално нападао људе, и када је једном мајка изашла да нешто изнесе у двориште, сећам се да сам морао са метлом да чувам стражу и то је остало запечаћено у мом детињству, па можда због тога и сликам само петлове - објашњава овај велики уметник и познавалац наиве.
Када је реч о инспирацији, Хајко наглашава да сваки вид инспирације долази и тражи из свог детињства.
- Све што је било, и што се дешавало, било је лепо, и то волим да сликам. Не могу и не волим да сликам модерно друштво. Шта да сликам, телефоне? Не могу. Ја се само вратим у детињство и тамо имам пуно идеја и инспирације за сликање - рекао је Павел Хајко.
Када је реч о наивној уметности сада и некада, Павел Хајко објашњава да наива некада и сада није исто. Објашњава да је она наива некада била нешто савршено што се догодило, а што више године пролазе а човек ради, тече и његово усавршавање, гледа и прикупља информације и идеје како то неко други ради, како слика наиву и којим мотивима, те се и модерни сликари прилагођавају томе и стварају неки "нови правац наиве".
- Наива има јако велики значај, не само за Ковачицу, већ и за Србију. Наива отвара врата свуда, и ко год да је чуо за Ковачицу, чуо је због наиве - рекао је Павел Хајко за крај.
Пројекат је финансиран из буџета општине Ковачица. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.