Манифестација у част вина и грожђа, а буде и ПОНЕКА СВАДБА: Општина Апатин чува традицију и одолева забораву!
Ова манифестација је најстарија на територији општине Апатин, а према речима многих и у целој Војводини.
Апатин се данас препознаје као туристичко место. Одлучујући значај за развој туризма има близина Дунава која својим богатством хидрографских објеката омогућује изванредне услове за развој наутичког туризма.
Апатин се први пут спомиње у писаним документима 1011. године, а име је добио по опатији Калочке бискупије. У 14. и 15. веку на овим просторима су се налазила феудална имања, чији су господари подигли дворце око којих су се населили рибари, ловци, лађари и воденичари.
Данас можемо представити општину Апатин као смештену у северозападном делу пространих бачких равница, на левој обали Дунава, и као један од најлепших градова Војводине.
Осетите трагове културних здања у самом срцу Војводине: У овој општини цвета верски туризам (ВИДЕО)
Овде се праве најбоља банатска вина: Виноградарство у Белој Цркви је традиција дуга неколико векова (ВИДЕО)
Рај за туристе и викенд туре: Знате ли које је идеално место за одмор у Војводини? (ФОТО)
Оно што обележава ову општину је њена дуга традиција која се не заборавља до дан данас. Вредни народ ове општине верно чува своју традицију, радује јој се, и свака година се у овом граду чека са нестрпљењем и са великом радошћу да се прослави све по чему су познати, али не само у кругу грађана који живе у овом месту, већ са великим срцем и широким осмесима отварају своја врата посетиоцима из свих крајева Србије, па и из иностранства.
Када кажемо општина Апатин и туризам, прва асоцијација је ништа друго него "Грожђебал" и манифестација која је постала традиција.
Ова манифестација је најстарија на територији општине Апатин, а према речима многих и у целој Војводини. На свечаности се, већ дуги низ година, поводом новог рода грожђа, новог вина и почетка јесени окупља велики број људи.
Манифестација се организује од 1928. године, а у својој историји постојања једино није одржана 1941, 1944 и 1945 године. Има дакле дугогодишњу традицију и спада у ред најстарјих манифестација овакве врсте не само у Војводини већ и целој Србији.
Због тога су организатори учинили све да током тродневних манифестација за сваког буде понешто и да се сви, од најмлађих до најстаријих мештана и посетилаца, имају чему радовати.
"Грожђебал" у Сонти прошле године је прославио 86. годишњицу у организацији Омладинског културно уметничког друшва "Иво Лола Рибар".
У оквиру манифестације одржавају се изложба ручних радова, наступи фолклорних група, дефиле окићених фијакера и сеоских кола, а потом и симболично венчање кнеза и кнегиње.
Уз низ ових пропратних дешавања сваке године централни део "Грожђебала" је традиционално венчање кнеза и кнегиње.
ЖИВОТ СЕ ВРАЋА У НОРМАЛУ: Зоолошки врт на Палићу поново ради! (ФОТО)
Шанса да кроз сладак бизнис зарадите: Пчелари у Алибунару своје производе представљају на јединствен начин (ВИДЕО)
Грађани су увек на првом месту: У Алибунару не престаје акција "ПОМОЋ У КУЋИ" (ВИДЕО)
Места која чувају древне тајне: Археолошка налазишта Беле Цркве - сведоци минулих времена (ВИДЕО)
Путеви који живот значе: Мештани Опова током 2020. године добијају важну саобраћајницу (ВИДЕО)