Он воли свој град: Од Кикинде прави град за иновације! Ево и како!
Будућност је у Кикинди!
Кикинда се, поред свега осталог, може подичити и Кикиндском технолошком заједницом. У питању је удружење које обухвата различите профиле занимања, уједињене са циљем да град на северу Баната учине модерним ИТ центром.
Председник заједнице Марко Кажић (27) је млад, амбициозан човек, пун идеја и планова, али и неко ко, поготово с обзиром на године, има завидно међународно искуство иза себе.
- Дуго сам живео напољу. Радио сам онлајн као консултант у Хонг Конгу и на разним лепим местима - почиње причу за Србија Данас Кажић. - Одлучио сам, међутим, да се вратим у Србију и да овде направим нешто, са људима који су у тој истој индустрији. Желели смо да створимо заједницу где можемо да се окупљамо, развијамо и помогнемо једни другима у послу, одржимо нека предавања, усавршавамо се, дружимо... Почели смо у октобру 2015. Та заједница ради на развоју како самих њених чланова, тако и кикиндске ИТ сцене.
Кажић наводи да Кикинда има неке врло специфичне предсности у односу на друге градове у Србији.
- Ту је најбоља географска позиција за добру инфраструктуру која већ постоји. Мобилни и кабловски оператери овде имају највећу покривеност, и најлакше им је да развију нову инфраструктуру. Они су то већ препознали, па годинама тако и раде. Рецимо, 4Г покривеност у Кикинди је највећа у Србији. Близу су Темишвар, Нови Сад, Будимпешта... Доста успешних ИТ људи у Србији је из Кикинде. Они, додуше, и одлазе, али се надамо да ћемо то да спречимо. Раде у Београду, Новом Саду, али и у Америци, Русији... Гдегод се ради о високим технологијама, има људи из Кикинде.
Наш саговорник сагледава и предности за странце који би инвестирали у Кикинду:
- Добар је квалитет живота, за врло мало новца. Плус - могу да нађу добре, младе људе са којима би радили овде. Ми, међутим, не циљамо само на то да само људи из иностранства долазе код нас, него да охрабримо наше људе да отварају фирме и буду конкурентни - и на српском и на страном тржишту.
Подршка званичних институција је, наравно, од великог значаја.
- Ми смо, пре свега, отворили овде један сараднички простор, где сви грађани Кикинде могу да дођу и добију бесплатно простор за рад и дружење са другим људима који су у индустрији. То је једини бесплатан сараднички простор у Србији. Ко год хоће да учи да програмира, или већ ради у тој индустрији али од куће, па би желео да то чини у друштву других људи - има место за то. У томе нам је помогло Министарство туризма, трговине и телекомуникација прошле године. У сарадњи са њима развијамо заједницу, надам се да ће се то и наставити. Изузетно смо им захвални што су нам помогли средствима која су допринела да дође до свега овога.
Кажић закључује:
- Идеја има, биће неких великих пројеката. Желимо да од Кикинде направимо град за иновацију. Радићемо на томе да укључимо и приватни сектор. Хоћемо да људи из целе Србије виде неки интерес да у Кикинди развијају нешто своје.