МУЗЕЈ ВОЈВОДИНЕ ИДЕ У КОРАК СА ВРЕМЕНОМ: Дигитализована богата историја Новог Сада и српске равнице (ВИДЕО)
Музеј Војводине налази се у самом срцу Новог Сада, а обогаћен је фондом који броји око 400.000 предмета и више од 50.000 публикација.
Како би се олакшао приступ посетиоцима и ишло у корак са модернизацијом, процес дигитализације започео је још 2014. године, а он за циљ има заштиту и презентацију садржаја.
Музеј Војводине крије веома вредне историјске предмете који причају причу како Новог Сада и Војводине, тако и целе наше државе, а како наводи директорка музеја Тијана Пештерац Станков највреднија три предмета су позлаћени римски шлемови из четвртог века нове ере.
"Морамо бити одговорни и солидарни": Вучевић о ситуацији у Новом Саду
Вучевић упутио упозорење грађанима: У наредним недељама све зависи од наше дисциплине
СИТУАЦИЈА У ВОЈВОДИНИ ЈОШ УВЕК НЕСИГУРНА: Тренутно 72 особе заражене!
- Предмети које ми имамо, које излажемо и које чувамо пре свега су изузетно вредни предмети наше националне баштине и између осталог издвајају се три позлаћена римска шлема. Можемо да кажемо да је Музеј Војводине једини музеј на свету који чува три позлаћена римска шлема из четвртог века нове ере. Они су чак и добили назив по шлемовима из Беркасова. То су предмети који на неки начин представљају бренд нашег музеја, Војводине, Новог Сада, па и наше државе - наводи директорка ове установе.
С обзиром на пандемију која је задесила цео свет, па тако и нашу државу, запослени у Музеју Војводине потрудили су се да на што бољи начин приближе посетиоцима своје садржаје. Тако су пласирали прегршт формата које они могу потпуно бесплатно да користе уз само неколико кликова.
- Оно што је најважније јесте да смо имали виртуелну туру која је аутоматски постала видљива и осмислили смо акцију која се звала "Остани код куће и научи нешто ново". Идеја те акције је била да мотивишемо људе да поштују тадашње мере заштите од корона вируса, а са друге стране да им дамо културне садржаје којих су сви били жељни - наводи она.
Три римска шлема као најзначајнији предмети
Ови предмети донети су у Музеј још 1955. године из Беркасова, а власница њиве их је случајно открила у току орања. Потоњим сондажним ископавањем констатовано је да су шлемови чинили део оставе, заједно са два сребрна окова за појас, једном цевчицом од сребрног лима, једном сребрном гајком за ремен, неколико фрагмената гвожђа и позлаћеног сребрног лима.
Директорка додаје да "традиција" која је започела у јеку пандемија још увек траје, као и да и даље свакодневно објављују приче из музеја.
- Сваки наш кустос, а имамо их много, пише приче о предметима који се налазе у његовим збиркама и о различитим догађајима који су се десили у прошлости - каже она.
Када су у питању дигитални садржаји, неки најзанимљивији намењени су најмлађим посетиоцима. Идеја да се забавно споји са корисним створила је две апликације које малишани врло лако могу да користе путем мобилних телефона или компјутера.
- Једна је "Музејска е-свезналица", а друга "Златни шлем". Прва је игрица за децу и дата је у PDF формату и могуће је скинути је са сајта, и преко компјутера и мобилног телефона играти се у проширеној стварности. Друга апликација је веома интересантна и представља интерактивни стрип у проширеној стварности. Можете га скинути у PDF-u sa сајта, читати га као обичан стрип, а ако скинете апликацију преко Googleplay-a, можете путем PDF publikacije да оживљавате сцене из прошлости. Конкретно се ради о наша најзначајнија три предмета – позлаћеним шлемовима, па причамо причу о томе како су они откривени. Такође, покушавамо да реконструишемо догађај који је узроковао да се они закопају у земљу, а да их ми после 2.000 година откријемо и поставимо на сталну поставку - закључује Тијана Пештерац Станков.
Цео интервју са директорком Музеја Војводине Тијаном Пештерац Станков погледајте на видеу испод: