НАЈВЕЋИ ОПАНАК НА СВЕТУ СЕ НАЛАЗИ У СВИЛАЈНЦУ: Величина му је 900, одговара џину високом 40 метара! (ФОТО)
Опанак дуг шест метара и ширине од метар и по представља врхунац мајсторства старог опанчара Миодрага Јевтића из Свилајнца
Највећи опанак на свету налази се у Свилајнцу, дугачак је шест метара, а направио га је пре више од 10 година тада скоро осамдесетогодишњи Миодраг Јевтић. Величина опанка је 900, а одговарао би џину од 40 метара. Традиција израде опанака, која је дуга 70 година, остала је у породици, а опанчарску радњу преузео је унук Миодрага Јевтића.
Уместо вожње аутобусом или колима, одлучили да возе бицикл: Како ће Новосађани уштедети 10.000 динара?
Боримо се за Нови Сад, боримо се за нашу Србију: Вучевић поздравио Новосађане важном поруком (ВИДЕО)
МОДЕРНО РУХО НОВОГ САДА: Градоначелник Вучевић истакао значај изградње новог моста на Дунаву
Опанак дуг шест метара и ширине од метар и по представља врхунац мајсторства старог опанчара Миодрага Јевтића из Свилајнца, који и у деведесетој години са поносом представља највећи опанак на свету. Занат и традицију дугу 70 година наставио је његов унук Микица.
- Почео сам као дете, чим сам могао да радим, ја сам почео да учим тај занат, и ја и мој брат уз деду, бабу, оца, мајку порасли смо са тим занатом. То је било пре 12 година можда и опанак је дуг 6 метара и 6 центиметара. За ђон доле је утрошено пет говеђих кожа а горе иду још две, с тим што је утрошено још коже за преплет, премет и заплет са стране. Особа би била висока негде око 40, 45 метара а број је 900 односно то је величина опанка - каже Микица Димитријевић, опанчар, Свилајнац.
Израда највећег опанка трајала је месец и по дана, а најтеже је било направити калуп за ђон.
- Чуо сам да су Кинези направили ципелу од пет метара, а онда сам ја решио да направим опанак шест метара, да будем најбољи. Не знам колико сам опанака направио за живота, хиљаде и хиљаде, ко зна колико јер ја сам био и оснивач задруге а радио сам и у оближњем Марковцу, правио сам опанке за једну београдску фирму и ту је цело Поморавље радило, било је ту много опанчара и младих и старих а ја сам водио тај посао и правили смо неколико стотина пари дневно - каже Миодраг Јевтић, опанчар.
Највише опанака се данас прави за културно-уметничка друштва, како из Србије, тако и за друштва ван граница наше земље.
- Зависи из ког краја долазе и зависи за коју се кореографију односно игру користе. Тренутно радимо око 25 врста опанака. Најзахтевнији је шумадијски опанак јер највише времена одлази на њега, није најтежи да се уради али доста времена захтева. Отишли су из ове радионице свуда, ја мислим да не постоји ни један део света где нису отишли. Од Америке, Канаде, Европе, Русије, Азије чак су отишли и за Јужноафричку Републику и Аустралију - каже Микица Димитријевић.
Традиција старих заната у овој породици преноси се са колена на колено, па се Миодрагов унук Микица определио за опанчарство док се други унук бави израдом народних ношњи.