Радио слушате у најразличитијим окружењима, али ево како функционише радио у мањим срединама (ФОТО)
Нови Радио Сомбор је мала, али значајна станица за овај војвођански град
Радио сте навикли да слушате док се возите колима, док путујете аутобусом, док корачате градом, док чекате у реду у пошти и слично. У Србији има око 120 активних радио станица.
Прочитајте и:
Међутим да ли сте се питали колико и да ли слушају радио људи у мањим срединама? Одговор на то питање и уопште како функционише радио у мањем граду за портал SrbijaDanas.com испричао је Синиша Стричевић, одговорни уредник станице "Нови Радио Сомбор".
Одлуком тадашње Општинске конференције Социјалистичког савеза радног народа, 20. децембра 1969. године основан је Радио Сомбор, програм је почео да се емитује 31. јула 1971. године. У почетку, програм је емитован дневно 4 сата и 30 минута, суботом 9 сати и 30 минута, а недељом програм није емитован. Од старта била је заступљена двојезичност програм на српскохрватском и на мађарском језику.
Радио Сомбор је током 90-тих вршио реемитовање програма радија Б92 И BBC-ja.
Радио Сомбор се од оснивања налазио на у старој Градској кући.
- Сомбор је крајем деведесетих година имао 10 локалних станица и то је било чак превише за једну мању средину. Тада је постојао локални радио, и приватни Радио Спектар. А онда су доживели гашење у новембру 2007. године. Сада је остао од пређашњих само локални радио Фортуна. Ми смо добили зимус понуду од Омиљеног радија, то је портал који окупља све радио станице у региону. И пре годину само званично почели са овим радом. Имамо и портал и радио, фактички двоструки електронски медиј. Сада смо у Србији на првом месту, по сталним слушаоцима – прича Синиша Стричевић.
И туристички и гастрономски ужитак: Етно куће које красе Сомбор (ФОТО)
Због чега носи назив "Нови Радио Сомбор", Синиша нам је рекао да се сам одлучио за тај назив.
- "Нови Радио Сомбор" носи такав назив да би доскочио душманима који су га угасили. Радимо путем интернета у читавом свету. Пре је био бренд, сада с обзиром на то да имамо много људи у дијаспори и у свету генерално, одлично функционишемо. Рецимо, у Лондону има око 2000 Сомбораца који слушају и који су се обрадовали поновном раду – каже Синиша.
Што се тиче екипе која тренутно ради у редакцији, Синиша каже да их има старијих али да се труде да упосле младе људе.
- Тренутно нас има 6 од људи од пре, али трудимо се да константно ангажујемо младе људе који би волели да раде овај посао – наставља.
Што се тиче музике коју пуштају на својим таласима. Кажу да морају да задовоље све музичке укусе. А што сре тиче сарадње, иако су мањи радио, са свих страна им стижу понуде за сарадњу. Како од домаћих, тако и од регионалних звезда.
- Морају се задовољити сви музички укуси. Ивана Селаков нам је један од заштитних знакова с обзиром на то да је одрасла овде и своје прве музичке кораке направила управо у Сомбору. Она је дивна зена, један од првих интервјуа је радила управо са мном. И увек ценим веома што се фолк и турбо звезде доста одазивају хуманитарним акцијама које организујемо. Иако нису мој примарни жанр музике, ја сам класични хармоникаш са музичком школом, и више сам за евергрин и франсцуску шансону, сматрам их великим професионалцима – прича Синиша.
Ивана Селаков за Србију Данас открила детаље из детињства које је провела у Сомбору (ФОТО/ВИДЕО)
Као циљну групу која их слуша каже да су домаћице између 35 и 40 година, на пример док иду у набавку, али да нису само оне те које су најбитније и да се труде да свима удовоље.
Што се тиче пројеката и емисијама по којима су препознатљиви, Синиша каже да је посебно поносан на омладински пројекат "Све је лако кад си млад", али се труде да обухвате све сфере битне за живот људи.
- Ми смо познати по омладинском пројекту "Све је лако кад си млад". Ту емисију имамо уторком око 16х и трудимо се да пратимо младе људе који су успешни у нечему што раде. Онда имамо једну емисију посвећену духовности. Постепено градимо програм. Имамо и тему о здрављу – каже Синиша за крај.