ОБНАВЉАЊЕ И ЈАЧАЊЕ САРАДЊЕ: Делегација Кине у посети Новом Саду
Вук Радојевић примио је делегацију из Кине, коју је предводио Цуи Јун, заменик генералног директора Кинеске академије за пољопривредни инжењеринг
Покрајински секретар за пољопривреду, водопривреду и шумарство Вук Радојевић уверен је да ће многи од српских пољопривредника наћи своју прилику у сарадњи са кинеским партнерима.
Радојевић је у Новом Саду примио делегацију из Кине у Новом Саду, коју је предводио Цуи Јун, заменик генералног директора Кинеске академије за пољопривредни инжењеринг, с којом је разговарао о могућностима за интензивирање сарадње у области пољопривреде, пре свега, у сегменту прераде пољопривредних производа.
Акценат је стављен на обнављање и јачање сарадње када је у питању извоз домаћих пољопривредно-прехрамбених производа у Кину, и то кроз заједничко улагање у Србији које ће створити додатну вредност производа са којима може да се изађе на треће тржиште, саопштио је Биро за информисање Покрајинске владе.
Ресорни покрајински секретар је гостима из Кине, међу којима су били представници кинеског министарства пољопривреде, стручњаци из области пољопривреде и представници пољопривредних предузећа, представио мере подршке ресорног покрајинског секретаријата, пре свега, у развоју интензивне пољопривредне производње, као и потенцијале пољопривредно-прехрамбеног сектора.
Радојевић је нагласио да Покрајински секретаријат за пољопривреду мере подршке усмерава у правцу интензивне пољопривредне производње у жељи да оснажи пољопривреднике да буду конкурентни на домаћем и страном тржишту.
НОВИ САД ПОДРЖАВА ПРИВРЕДНИКЕ: Додељења признања "Најбоље из Србије 2016" (ФОТО)
- Верујем да ће многи од њих наћи своју прилику и шансу у сарадњи са кинеским партнерима - казао је секретар он, и навео податак да је укупан извоз из Србије у Кину 10 милиона долара, од чега се 1,5 милион долара односи на пољопривредне производе.
Цуи Јун је изразио задовољство због прве посете Србији и Војводини, истакавши да је у фокусу даље јачање сарадње у области трговине и прераде пољопривредних производа кинеских и српских партнера. Он је навео да је у четири сфере постигнут консензус о јачању сарадње, а међу првима је успостављање редовне комуникације и израда средњорочног плана за сарадњу.
Као посебно значајну, Јун је истакао заједничку сарадњу у области прераде пољопривредних производа, кроз заједничко улагање које ће створити додатну вредност производа са којима може да се изађе на треће тржиште.
ДАН ГРАДА НОВОГ САДА: Градоначелник приредио свечани пријем (ФОТО)
Такође је предочио да је сарадњу могуће успоставити и у области логистике, кроз оснивање заједничких центара за логистику у важним регионима у Србији, међу којима је АП Војводина. Према Јуновим речима, могућност за сарадњу постоји у области истраживања, и у сегменту прераде пољопривредних производа, стакленика и коришћењу отпада од пољопривредне производње.
Пријему у Покрајинској влади присуствовали су представници Министарства пољопривреде и заштите животне средине Србије, Привредне коморе Војводине, Института за ратарство и повртарство, Института БиоСенс, Института за низијско шумарство и тополарство, новосадског Пољопривредног факултета и Института за прехрамбене технологије, наводи се у саопштењу.