За њега је чуо цео свет, а потекао је из Ковачице: Овако је Јонаш уз ДЛАНОВЕ И СТОПАЛА импресионирао планету (ВИДЕО/ФОТО)
Јонашове теме су представљања села и прошлости уз величање земље и вредног рада словачког војвођанског сељака. Пријатељи су га звали "мајстор Јонаш".
Уметник Мартин Јонаш један је од најистакнутијих представника светског наивног сликарства. Био је наш, а светски познат уметник. Мартин Јонаш је рођен 1924. године у Ковачици где је завршио основну школу и провео свој цели животни век. Бавио се претежно пољопривредом, а уз њу и уметношћу.
НАЈВЕЋА СВЕТИЊА ОВОГ КРАЈА: Погледајте какве тајне крије "МАЛИ ОСТРОГ" у Малом Зворнику (ФОТО/ВИДЕО)
Место где у плетеној корпи настаје магија за непце: Знате ли за легендарни ПИРОТСКИ КАЧКАВАЉ са лесковог прућа? (ФОТО/ВИДЕО)
Љишке цркве познате су широм света, а једна од њих КРИЈЕ ЛЕГЕНДУ О ХАЏИ-ЂЕРИ: Просветитељ ког су убили на литургији (ВИДЕО/ФОТО)
Кратка биографија - Мартин Јонаш родио се у Ковачици 9. маја 1924. године у породици занатлиској и сељачкој и ту је завршио 4 разреда основне школе и курс за пољопривредника и бавио се пољопривредом а гајио је и коње. Сликарство је заволео још као ђак и 1944. године је почео озбиљније да примењује своју љубав према сликарству и као војник уређивао је партизанске зидне новине "Бојовник". После повратка из рата је сликао даље и 1952. године први пут излаже у Ковачици поводом 150-те годишњице долазка Словака у Војводину. Насликао је више од 2000 слика и имао је више од 100 самосталних изложби на свим континентима. Његов атеље су посетили многе славне личности из целог света. Умро је у Панчеву 31. јануара 1996. године.
Он је пронашао свој властити стил који је препознатљив и створио свој ликовни свет. У свом делу он презентира живот сељака своје младости и полази углавном од својих сећања и представља рад и везу сељака са својом земљом коју он у својим платнима велича и обожава.
Његове теме су из представљања села и прошлости у којим он велича земљу и вредан рад словачког војвођанског сељака. Пријатељи су га звали "мајстор Јонаш".
Јонаш је познат као један од водећих личности ковачичке наиве и као један од оснивача Галерије наивне уметности у Ковачици. Са својом 21 годином почео је да слика и први пут је излагао своја дела управо у родном месту. Прво "платно" било му је зид цркве коју је исцртавао на путу од куће до школе.
Током свог живота имао је више од 450 изложби, а добитник је и многих међународних признања. Поред Салвадора Далија и Рената Гатуса добитник је златне медаље на великој међународној изложби цртежа у Италији, 1978. године.
Мартин Јонаш био је препознатљив уметник јер је на његовим сликама увек била необична композиција и пропорција ликова и њихових дланова и стопала. Карактеристично за његов рад јесте управо пренаглашавање дланова и стопала, а доминирају мотиви са села и из домена пољопривреде. Увек је желео да људима приближи шта је то уопште живот, шта љубав, смрт, бол и радост.
- Мартин Јонаш је хтео да својим сликама укаже на то колико је живот једног пољопривредника тежак и заснован на тешкој физичкој снази човека - објашњава директорка галерије наиве у Ковачици Ана Жолнај Барца.
- Његови суграђани су се бунели зашто црта малу главу, а велике руке и ноге, Мартин Јонаш је волео да се шали и да прича да слика такве људе због тога што док је био мало дете волео је да се скрива испод стола и да посматра своје родитеље, па му је из те "жабље перспективе" деловало као да имају изразизито велика стопала, руке и ноге, а малу главу - додаје директорка галерије и додаје:
- На његовим сликама често се појављују и велики клипови кукуруза и бундеве као симболи плодности Ковачице и Ковачичког тла.
У његовом раду се појављује и хумористичка и сексуална компонента те и анегдотска црта. Мушку компоненту представља клип кукуруза као фалусни симбол док женску компоненту представља тиква као компоненту плодности. Јонашеву палету сачињавају боје преузете из банатских берићетних поља, те су његова дела веома примамљива оку посматрача.
У Ковачици се налази кућа Мартина Јонаша која и даље сведочи о животу овог уметника. Спомен кућа Мартина Јонаша отворена је за посетиоце од маја 2014. године. Кућа је задржала свој аутентичан изглед, а зидови собе у којој је Јонаш сликао прекривени су фотографијама, медаљама и признањима.
- Све је почело још када сам био мали дечак, стално сам се сакривао испод очевог великог стола. У породичној кући слушао сам разговоре о тешком раду, видео глад и лошу жетву - али сам много научио и о значају среће. Била је то моја школа...добро се сећам тих тешких дланова, како висе испод стола и одмарају. Видим их и дан-данас и стално их сликам - овако је говорио Мартин Јонаш.
Пројекат је финансиран из буџета општине Ковачица. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.