ПОЧЕЛА АКЦИЈА „САДИМО САДА ЗА БУДУЋНОСТ НОВОГ САДА“ Градоначелник Ђурић: Вратићемо зеленило које је уништила олуја
До краја године би требало да буде засађено скоро 2.000 стабала.
Акција „Садимо сада за будућност Новог Сада“, коју организују Градска управа за заштиту животне средине, Јавно-комунално предузеће „Градско зеленило“ и Радна група „Зелена столица“ почела је у парку „Бистрица 2” на Новом насељу. Осим волонтера, у садњи су учествовали и представници друштвено-одговорних компанија које послују у нашем граду.
У оквиру Плана реконструкције јавних зелених површина за период од 2023. до 2027. године коју је покренуо Град Нови Сад као посебну, системску активност уз коју ће се паралелно редовно садити дрвеће и одржавати зеленило на јавним зеленим површинама. За предстојеће активности Град Нови Сад је издвојио 36 милиона динара, док су компаније које су подржале акцију „Садимо сада за будућност Новог Сада“ издвојили 18 милиона динара за куповину садница и материјала за садњу.
Градоначелник Милан Ђурић присуствовао је почетку акцију и најавио да би требало до краја године да буде засађено скоро 2.000 стабала.
- Веома је важно да вратимо зелени фонд након невремена које нас је задесило у јулу, када је у нашем граду поломљено и срушено више хиљада стабала. Планирамо да у наредних пет година засадимо више од 6.000 стабала, што би значило да ћемо уз редован програм садње „Градског зеленила” имати пет хиљада нових стабала на годишњем нивоу - рекао је градоначелник Ђурић.
Представници друштвено-одговорних компанија, који су заједно са градоначелником посадили прве саднице истакли су ће увек бити спремни да пруже подршку када је реч о озелењавању града. Међу њима су били директор Дирекције за корпоративне клијенте „Ђенерали осигурање Србија" Бошко Петровић, председник Извршног одбора банке „Поштанска штедионица” Александар Чортан, као и директорка Главне филијале компаније „Дунав осигурање” Марина Богуновић.
- Сведоци смо климатских промена које су довеле до елементарних непогода, што се одразило на оштећење зелених површина у Новом Саду. Битно је да се сви осврнемо и обратимо пажњу на наше окружење и активно учествујемо у решавању насталих штета. Ми ћемо и даље учествовати у свим акцијама озелењавања или садње - казала је Богуновић.
Акција садње је део Плана реконструкције јавних зелених површина за период од 2023. до 2027. године у чијем су развоју учествовала предузећа: ЈВП „Воде Војводине”, „Војводинашуме”, Покрајински завод за заштиту природе, ЈКП „Градско зеленило”, ЈКП „Лисје”, Градска управа за заштиту животне средине, Градска управа за грађевинско земљиште и инвестиције, Градска управа за комуналне послове, Природно-математички факултет, Пољопривредни факултети Институт за низијско шумарство и тополарство.