Превалило 760 лета: ОВО насеље у Србији постоји од 13. века (ИНФОГРАФИК)
Други талас насељавања у 19. столећу
На северу земље, те граници са Мађарском и Румунијом, налази се општина Чока. У њој живи више од 11.000 становника на површини од 321 километра квадратног. Чокани су, како стоји на званичној интернет страници, смештени у осам насеља: Чока, Падеј, Јазово, Остојићево, Санад, Црна Бара, Врбица и Банатски Моноштор. Друго побројано посебно је по томе што се први пут спомиње чак у 13. веку.
Црњанског са Панчевом повезује нераскидива веза: Волео је фудбал, а ево шта је писао Андрићу
Кренули из подрума: У ОВОЈ српској општини се развија СВЕТСКИ бизнис
Наиме, Падеј постоји од 1256. године, далеко изван границе тада постојане српске и Немањићке државе. Ипак, његов први главешина дошао је пет векова касније.
Име му је словенског порекла и потиче од речи „подвеј“, у значењу – насеље под обалом. Иштван Ормошди, први поседник дела данашње општине Чока у Потисју, започео је колонизацију Мађара чиме је кренуло и омасовљивање места. Оно је настављено другим таласом организованог насељавања у првој половини 19. века.
Ипак, Падеј каквог данас знамо постоји од 1923. године. У њему живи готово 3.000 становника у 1128 домаћинстава. Највећи број становника у једном од најстаријих српских места забележен је 1960. године када је било 2.000 житеља више.