ПРИВРЕДА У АП ВОЈВОДИНИ У ГОДИНИ ПАНДЕМИЈЕ: Економски опоравак ће вероватно бити дуг
Председник Привредне коморе Војводине одговорио је на пар питања за наш портал у ексклузивном новогодишњем интевјуу
Бошко Вучуревић, председник Привредне коморе Војводине, сумирао је за наш портал утиске о години за нама.
ФОТОГРАФИЈЕ КОЈЕ СУ РАЗНЕЖИЛЕ СРБИЈУ: Малишани из Новог Сада послали посебну поруку здравственим радницима (ФОТО)
ЛЕПЕ ВЕСТИ СТИЖУ ИЗ НОВОГ САДА: За један дан рођено чак 29 беба, воде девојчице
КАО ИЗ БАЈКЕ: Нови Сад је заблистао у најлепшем светлу, окићен у празничном духу (ФОТО)
- Пандемија изазвана ковидом- 19 утицала је на глобалну економију. Нема привреде у свету која није погођена. И привреда у АП Војводини погођена је овом кризом , међутим истичемо да је индустријска производња у Војводини међугодишње посматрано бележи раст од 4, 2 %. Прерађивачка индустрија је доминатна у укупној индустрији , па се с тога бележи и раст у тој области.
Када упоредимо обим производње у односу на прошлу годину највећи пад је присутан код производње коже и предмета од коже, прерада дрвета и производа од дрвета истиче председник Привредне коморе Војводине Бошко Вучуревић.
Пандемија још није завршена , па ни све њене последице нису регистроване, али сигурно је да ће се оне прво осетити падом производње , транспорта и пласмана. Бројне услужне делатности, нарочито у туризму и путничком саобраћају сусрећу се са вишком радне снаге. Смањивање потрошње ће засигурно додатно успорити производњу. Пандемијом су најугроженији предузетници и микро фирме , а готово све фирме очекују пад продаје и профита до краја 2020. године.
Већина привредних субјеката пријавила се за мере државне помоћи . Држава је низом мера у свим областима привреде а нарочито у туристичком делу , који је најугроженији изашла са низом мера ,а ослушкујући потребе привреде постоје и нови захтеви на којима се ради.
Прогнозирати је у овом тренутку немогуће али је важно истаћи да ни у овим околностима привреда не сме стати и ми у Привредној комори Војводине чинимо све да будемо на услузи нашим привредницима и да радимо заједно каже Вучуревић.
Производња прехрамбених производа је смањена у симболичном обиму што значи да је овај сегмент прерађивачке индустрије очувао свој производни потенцијал и у овим изузетно тешким околностима. Пандемија је имала велики утицај на промет робе у трговини на мало и то не само у смислу раста него и у структури и начину продаје робе. Трговине на мало као што знате , посебно су имале раст промета у марту и априлу. У том периоду трговине на мало прехраном бележиле су раст од 30 % а брашно је имало раст продаје 150 %. С друге стране трговина на мало аутомобилима , намештајем а посебно гардеробом бележи значајан пад промета.
Треба истаћи и сегмент који се тиче онлајн продаје- захваљујући овој ситуацији онлајн продаја је забележила значајно повећање. Онлајн продаја за време првог таласа коронавируса порасла је за 50 %.
Као део јединственог коморског система Привредна комора Војводине од почетка пандемије била је укључена у разговор и анкетирање привредника те смо још приликом доношења првог сета мера Владе Републике Србије заједно са Привредном комором Србије уобличавали захтеве привредника како би се мере што боље ускладиле са потребама пословања и опстанка на тржишту. Од маја до данас имали смо преко 30 онлајн конференција- потписали смо чак и први онлајн споразум , у историји Коморе, ја сам споразум потписао са председником Коморе Самаре. ( Руска федерација).
Привредна комора Војводине ће и даље бити на располагању привредницима у Војводини- заједно ћемо радити на побољшању привредног амбијента у овим условима. Пандемија је још увек у току, а економски опоравак ће вероватно бити дуг. Ја морам истаћи да је свих ових месеци било и оних који нису одустали од својих развојних пројеката, а ми смо им као Комора у томе помагали.
Желим свим Вашим читаоцима и њиховим породицама да у Новој Години очувају здравље, а сви заједно ћемо се потрудити да економске последице пандемије ублажимо и наставимо да радимо у интересу наше привреде!