PRIVREDA U AP VOJVODINI U GODINI PANDEMIJE: Ekonomski oporavak će verovatno biti dug
Predsednik Privredne komore Vojvodine odgovorio je na par pitanja za naš portal u ekskluzivnom novogodišnjem intevjuu
Boško Vučurević, predsednik Privredne komore Vojvodine, sumirao je za naš portal utiske o godini za nama.
FOTOGRAFIJE KOJE SU RAZNEŽILE SRBIJU: Mališani iz Novog Sada poslali posebnu poruku zdravstvenim radnicima (FOTO)
LEPE VESTI STIŽU IZ NOVOG SADA: Za jedan dan rođeno čak 29 beba, vode devojčice
KAO IZ BAJKE: Novi Sad je zablistao u najlepšem svetlu, okićen u prazničnom duhu (FOTO)
- Pandemija izazvana kovidom- 19 uticala je na globalnu ekonomiju. Nema privrede u svetu koja nije pogođena. I privreda u AP Vojvodini pogođena je ovom krizom , međutim ističemo da je industrijska proizvodnja u Vojvodini međugodišnje posmatrano beleži rast od 4, 2 %. Prerađivačka industrija je dominatna u ukupnoj industriji , pa se s toga beleži i rast u toj oblasti.
Kada uporedimo obim proizvodnje u odnosu na prošlu godinu najveći pad je prisutan kod proizvodnje kože i predmeta od kože, prerada drveta i proizvoda od drveta ističe predsednik Privredne komore Vojvodine Boško Vučurević.
Pandemija još nije završena , pa ni sve njene posledice nisu registrovane, ali sigurno je da će se one prvo osetiti padom proizvodnje , transporta i plasmana. Brojne uslužne delatnosti, naročito u turizmu i putničkom saobraćaju susreću se sa viškom radne snage. Smanjivanje potrošnje će zasigurno dodatno usporiti proizvodnju. Pandemijom su najugroženiji preduzetnici i mikro firme , a gotovo sve firme očekuju pad prodaje i profita do kraja 2020. godine.
Većina privrednih subjekata prijavila se za mere državne pomoći . Država je nizom mera u svim oblastima privrede a naročito u turističkom delu , koji je najugroženiji izašla sa nizom mera ,a osluškujući potrebe privrede postoje i novi zahtevi na kojima se radi.
Prognozirati je u ovom trenutku nemoguće ali je važno istaći da ni u ovim okolnostima privreda ne sme stati i mi u Privrednoj komori Vojvodine činimo sve da budemo na usluzi našim privrednicima i da radimo zajedno kaže Vučurević.
Proizvodnja prehrambenih proizvoda je smanjena u simboličnom obimu što znači da je ovaj segment prerađivačke industrije očuvao svoj proizvodni potencijal i u ovim izuzetno teškim okolnostima. Pandemija je imala veliki uticaj na promet robe u trgovini na malo i to ne samo u smislu rasta nego i u strukturi i načinu prodaje robe. Trgovine na malo kao što znate , posebno su imale rast prometa u martu i aprilu. U tom periodu trgovine na malo prehranom beležile su rast od 30 % a brašno je imalo rast prodaje 150 %. S druge strane trgovina na malo automobilima , nameštajem a posebno garderobom beleži značajan pad prometa.
Treba istaći i segment koji se tiče onlajn prodaje- zahvaljujući ovoj situaciji onlajn prodaja je zabeležila značajno povećanje. Onlajn prodaja za vreme prvog talasa koronavirusa porasla je za 50 %.
Kao deo jedinstvenog komorskog sistema Privredna komora Vojvodine od početka pandemije bila je uključena u razgovor i anketiranje privrednika te smo još prilikom donošenja prvog seta mera Vlade Republike Srbije zajedno sa Privrednom komorom Srbije uobličavali zahteve privrednika kako bi se mere što bolje uskladile sa potrebama poslovanja i opstanka na tržištu. Od maja do danas imali smo preko 30 onlajn konferencija- potpisali smo čak i prvi onlajn sporazum , u istoriji Komore, ja sam sporazum potpisao sa predsednikom Komore Samare. ( Ruska federacija).
Privredna komora Vojvodine će i dalje biti na raspolaganju privrednicima u Vojvodini- zajedno ćemo raditi na poboljšanju privrednog ambijenta u ovim uslovima. Pandemija je još uvek u toku, a ekonomski oporavak će verovatno biti dug. Ja moram istaći da je svih ovih meseci bilo i onih koji nisu odustali od svojih razvojnih projekata, a mi smo im kao Komora u tome pomagali.
Želim svim Vašim čitaocima i njihovim porodicama da u Novoj Godini očuvaju zdravlje, a svi zajedno ćemo se potruditi da ekonomske posledice pandemije ublažimo i nastavimo da radimo u interesu naše privrede!