Рај за туристе и викенд туре: Знате ли које је идеално место за одмор у Војводини? (ФОТО)
У Ковачици и њеној околини можете посетити бројне паркове, природна излетишта, језера и реку Тамиш.
Ковачица је градско насеље у Србији у општини Ковачица у Јужнобанатском округу. Налази се 31 километар од Панчева, 55 километара од Београда и око 35 километара од Зрењанина.
Град је основан 1802. године, али постоје подаци о постојању мањих насеља још из 1458. године. После 1751. овде се насељавају граничари, а од1783. године Словаци. Ту се налази колонија сликара наиве. Позната имена словачке наиве из Ковачице су Јан Сокол, Мартин Јонаш и Зузана Халупова.
У Ковачици и њеној околини можете посетити бројне паркове, природна излетишта, језера и реку Тамиш.
Кућа која крије животни пут једног од највећих српских научника: Са пашњака Идвора до научењака светског звања (ВИДЕО)
"САЧУВАЈМО ЗЕМЉИШТЕ ЗА БУДУЋЕ ГЕНЕРАЦИЈЕ": Општина Пландиште обезбедила сигурност и заштиту свих пољопривредних површина (ВИДЕО)
ТРОВАЊЕ ДИВЉИХ ПТИЦА КОД БАЧКЕ ТОПОЛЕ: Пронађене мртве птице и месо са црвеном супстанцом
Општина Ковачица, као и цео регион, поседује значајне туристичке потенцијале као што су: галерије наивне уметности познате широм света, музеји, етно домови и изложбени простори, пословно рекреативни центар "Релакс", разне манифестације и могућности лова и риболова. Иако бележи значајан број посетилаца, посете Ковачици се најчешће организују кроз ђачке екскурзије, као успутна дестинација кружних тура и међународних и пословних посета.
У Ковачици се говори четири различита језика зато што ту живе Срби, Словаци, Румуни, Мађари и други и сви ови народи потрудили су се да сачувају део своје традиције, што ово место чини изузетно богатим.
Ковачица је ипак најпознатија по наивном сликарству, и Галерија наивне уметности је свакако њен најзначајнији адут. Колико је наивно сликарство овде заступљено говори и чињеница да поред ове галерије ту постоје и приватна галерија Бабка као и приватни атељеи наивних сликара.
У овом селу деценијама живе и раде најзаначајнији наивни сликари, а салон "Ковачички октобар" се традицонално одржава ове године. Наивно сликарство је препознато као специичност овог краја.
У општини Ковачица могу се посетити галерије, музеји, излетишта, уживати у низу манифестација, као и пробати разни гастрономске специјалитети, а све то у вези са традицијом Словака, Мађара, Румуна и других националних мањина које живе на овом простору. Управо зато општину Ковачица још називају и "Војводина у малом".
Поред ових знаменитоти, може се посетити и прелепо, мало место, Идвор које је уједно и родно место познатог српског научника Михајла Пупина и на тај начин посетити родну кућу једног од највећих српских великана у дијаспори. Комплекс обухвата његову родну кућу, музејску збирку и Народни дом, као и цркву у којој је крштен Пупин.
Још једна знаменитост је и Царска бара која је стављена под заштиту као природно научно - истраживачко подручје. Посебну природну вредност комплексу Царске баре и напуштеног тока реке Бегеј дају водене, травнате и шумске вегетације, као и разноврсност животињских врста, у чијем оквиру централно место заузима богатство птичјег света.
На подручју Царске баре евидентирано је више од 200 птичјих врста. Аустроугарски престолонаследник, Фердинанд, радо је ловио по просторима ове баре, те отуда и назив "Царска".
Општина Опово у служби грађана: Закажите разговор са председником општине путем "Отвореног телефона"
ХУМАН ГЕСТ У СОМБОРУ: Донација 400 визира за медицинске раднике, а погледајте како их Драган производи (ВИДЕО)
Додатне превентивне мере у Новом Саду: Постављене дезобаријере на улазима у стамбене зграде
Место на ком се ковао сребрни новац: Како је кутак Војводине постао узданица краљеве ризнице? (ФОТО)
ДУХ ПРОШЛОСТИ КОЈИ ЈОШ УВЕК ЖИВИ: Народни музеј у Белој Цркви, грађевина која чува културу и традицију (ВИДЕО)